Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професията на мимолетното

Излезе от печат книгата на журналиста Йосиф Давидов „Репортер от Миналото време“.
Книгата ще има своята премиера в края на септември, организирана от СБЖ, тъкмо достатъчно време повече хора да прочетат тази малко тъжна история, както я определя Иво Хаджимишев и добавя, че това е: „...равносметка за почтения професионален и житейски път на Йосиф Давидов – един голям български журналист.
Енциклопедичните познания добити още в младини, далече преди ерата на copy/paste журналистиката, прозират във всеки негов текст. Предварителната подготовка, осведомеността и познанието в дълбочина на политическите, демографските, културните и икономическите процеси превръщат „изгладуваните“ репортажи и анализи на Йосиф Давидов в четиво полезно и днес…“

Преди официалната премиера в София разговаряхме с Йосиф Давидов в „Мрежата“ на програма „Христо Ботев“ за отговорността, за строежа на мостове, за репортерската тръпка и репортерското щастие и за огромното любопитство към света.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Никола Рахнев

Никола Рахнев: Надеждата е в поколението, което идва след нас

Защо на гражданското обществото е нужен контекст, за да разбере същността на една криза и да реагира на нея, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Никола Рахнев , създател на "Гората.бг". Гражданското общество "България е пълна с прекрасни хора, с добри хора, с будни хора и това далеч не е само в София. Най-ценното, което имат..

публикувано на 17.10.25 в 16:50

Електронно правосъдие – заповедно производство, електронни изпълнителни листове

Какво е новото във връзка със заповедното производство, защитата по изпълнителни дела и издадените електронни изпълнителни листове?  Какво представлява заповедното производство – от кого и как се ползва то? Какви възражения може да се направят от лицето, срещу което има издадена заповед за изпълнение и какво друго да направим, за да се защитим в..

публикувано на 17.10.25 в 15:45
Тодор Тодоров и Анелия Торошанова

Кои са по-значимите промени в Закона за движение по пътищата

Кои са по-значимите промени в Закона за движение по пътищата?  Тодор Тодоров – графолог и криминалист – коментира промените в "Законът и Темида": "Много пострадали има през последните 6 месеца. И каквото и да говорим сега за новите промени, аз имам чувството, че нищо не се променя... Най-значимото, което ми прави впечатление, за мен е контролът на..

публикувано на 17.10.25 в 15:25

Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен – тълкователни решения на КС

Закон за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен – кои са основните аргументи за създаването му? Има ли досега някакви тълкователни решения на Конституционния съд във връзка със Закона? Тодор Тодоров, графолог и криминалист, коментира темата в юридическото предаване на БНР "Законът и Темида": "Законът е приет от 38-ото Народно..

публикувано на 17.10.25 в 12:40
София Владимирова (вляво) и Анелия Торошанова с наградите

БНР получи две престижни награди

На бляскава церемония в хотел "Милениум" за 31-ви път бяха раздадени наградите за мода, шоу и бизнес, организирани от известния дизайнер, изпълнител и водещ Красимир Недялков. Прекрасната традиция продължава да вдъхновява и тази година. Наградите бяха очаквани с огромен интерес от публиката и елита на модата и шоубизнеса. Събитието се е утвърдило..

публикувано на 17.10.25 в 12:05