„Възхитена съм от способността на интердисциплинарните практики, смесващи архитектурата и визуалните изкуства да отразяват как политическите, икономическите, социалните и технологичните трансформации влияят на пространствените структури изградени около тях. Моят проект се занимава с всички мащаби на ежедневието и околната среда.“ Това са думи на испанския архитект и визуален артист Марта Харабо относно проекта ѝ „Грешка в картата: Парк Марица“. С две участия във Венецианското биенале и професионална биография, в която градската среда и концептуализмът, ежедневието, природата и политическата платформа са едновременно тема, материал и резултат, Марта Харабо избира забравените брегове на р.Марица за своята работа в рамките на резидентната програма „Адата Еър“.
Артистичните резиденции „Адата Еър“ са част от програмата на Пловдив 2019 и привличат творци от Европа и света за работа с изоставените брегове на р. Марица, о-в Адата и занемарените паметници на предишната политическа система. През 2018 и 2019 артистите правят своите проучвания, които от края на юли до началото на ноември дават резултат под формата на артистични намеси в пловдивското градско пространство. От тези намеси, най-минимална и едновременно най-мащабна изглежда е именно тази на Марта Харабо – в пространството между въображението и реалността, в неотбелязани на картата територии, без да влияе на дивата природа, тя създава цял нов градски парк.
За паметта, като жив организъм, за противодействието спрямо статичното състояние на нещата, за новите мисловни хоризонти – говори Мария Степанова , водеща фигура в съвременната руска литература, писател и есеист. Разговорът в "Артефир" се случва часове преди срещата на Степанова с българските читатели в рамките на формата "Литературни..
В "Галерията" в Пловдив от 18.30 ч. днес ще бъде открита изложбата "Спомени от Рая и други странни места" на художничката Лидия Иванова. Можете да я разгледате до 11 май. Откъде идва името на експозицията и кои са другите странни места – чуйте от интервюто авторката.
В Бургас в "Дома на писателя" от 18 ч. журналистът Слави Томов представя книгата "Грижата за себе си" на френския философ и социолог Мишел Фуко. Изданието е част от легендарната поредица на изследователя "История на сексуалността". Повече по темата може да чуете в интервюто със Слави Томов:
В редакция "Хумор и сатира" ценим точността у другите особено когато е спрямо нас. Нещо подобно има в тайната на точността на японските влакове. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на Валери Петров, Радой Ралин и Любомир..
Гост в "Нашият ден" е ас. д-р Тодор Петев , преподавател по изкуствознание и музейно дело в департамент "Изящни изкуства" на Нов български университет. Повод за разговора е изложбата "Соломоновата Песен на песните. Отгласи". "Това е интердисциплинарен проект, а не просто изложба – една от характерните особености на начина, по който в НБУ..
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg