Европейският форум в Алпбах събра през август 5 000 участници – политици, учени, експерти, журналисти и студенти от цял свят, за да дискутират темата: „Свобода и сигурност“. Форумът в Алпбах се провежда от 1945 г. и цели не само да анализира настоящите развития и движещи сили в света, но и да предостави нови перспективи.
Авторът на „След бягството“, „Кучешки времена“, „Събирачът на светове“, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде“ Илия Троянов беше един от говорителите и менторите на форума.С писателя се срещнахме там, в Алпбах – най-красивото място в Австрия според национално допитване до австрийците.
С Троянов разговаряме за ренесанса на утопичните идеи, за свободата и нейните законови ограничения в демократичните държави, за интелектуалната защита и самозащита, за въвеждането на нови репресии към индивида в името на сигурността на обществото.
В първата част на разговора с Илия Троянов обсъждаме настоящето и бъдещето на Европейския форум "Алпбах", говорим за едновременната липса на информация и за прекаления достъп до нея, за развитието на собствени филтри за информация, за защитата от манипулация, за това как прекалените мерки за сигурност ограничават индивидуалните свободи, а също и за това дали е истина, че където има по-голяма социална справедливост, там има по-малко престъпност.
Истерия за сигурност, полицейска държава и ограничаване на гражданските права“ (2009 г.), а самият Троянов пише: „Една авторитарна държава може да задуши всеки протест в зародиш с помощта на закони, които днес се гласуват с привидното обяснение, че ни защитават. Съпротивлявайте се. Все още не е късно.“ 10 години след публикуването на тази книга в Германия и 9 години след излизането ѝ на български език питам писателя Илия Троянов дали вече не е станало късно да се съпротивляваме срещу посегателствата над свободата ни.
В последната част на разговора ми с писателя Илия Троянов обсъждаме смисъла и ползите от обществени дебати като Европейския форум Алпбах, какво става, когато се срещат интелектуалци и политици, гарантира ли се свободата от държавата или тя е винаги резултат от борбите на различни части от обществото.
Питам Илия Троянов далив крайна сметка не са безсилни всички мерки, обещаващи ни сигурност, дали съвсем скоро няма да свършим всички като героите на Джордж Оруел в „1984“ и могат ли изкуството и литературата да направят това, което политиците не могат.
Кой е единственият път за промяна на сегашния свят според Илия Троянов.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg