На 29 септември и на 6 октомври във времето на Радиотеатъра ще чуете съответно първа и втора част на пиесата на Аугуст Стриндберг „Госпожица Юлия“. Тя е една от най-често поставяните по театралните сцени. Повечето големи театрални и кино режисьори са се опитвали да надникнат в нейната бездна и да обяснят дълбинните страсти, на които са подчинени героите и които довеждат госпожица Юлия до самоубийство. Всяка постановка и екранизация разпознава в тази бездна различни чудовища и подтици, комплекси от детството, неизречими желания, блянове и надежди, всички те предизвикват екстремните страсти на двамата герои. Едно от най-кратките определения за пиесата е, че тя е историята на едно съблазняване. Да, госпожица Юлия е съблазнена, но със същата убедителност бихме могли да кажем, че и Жан е съблазнен, че той също би могъл да стигне след време да самоубийство. Жертвата и палачът непрестанно сменят местата си. Бесовете вилнеят без почивка, хаотично и непредсказуемо променят посоката си на движение и формата си, както е в живота. По това именно и се познава голямата драматургия.
Режисьорът на радиопостановката Петър Бакалов е доловил неуловимите движения, дълбочината на депресивните състояния на героите, мътният хаос, на фона на които протичат трагичните им отношения. Участват актьорите Гергана Плетньова, Свежин Младенов и Ангелина Славова, а музикалното оформление е на Валя Бояджиева.
Дирекция „Култура“ на Софийска община и програма „Христо Ботев“ на БНР са сключили споразумение, че веднъж в месеца в новоремонтираната зала на ул. „Париж“ 1 ще се провежда слушане с публика на значими радиопиеси от фонда на Националното радио.
Очаквайте на 18 септември от 17.30 часа премиерния спектакъл на Радиотеатъра „Госпожица Юлия“ от Аугуст Стриндберг. Режисьор Петър Бакалов.
Входът е свободен.
Ч.И.П.С. – Частен изследовател на паранормални събития е детска радиопиеса, която изследва побеждаването на страха и създаването на нови приятелства. Историята на пиесата ни среща с малкия паяк Ай, по време на поредния запис на неговото радиопредаване. Ай е частен изследовател на паранормални събития или Ч.И.П.С. Поредната паранормална случка отвежда..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като драматург. В "Дългият път на деня към нощта" О'Нийл разказва историята на своето семейство. Всички конфликти и ситуации, съответстват на мъчителните, изстрадани мигове, изживяни през годините в неговия дом...
Отиде си вълшебницата на музикалното оформление Валя Бояджиева. Професионалният ѝ път премина в БНР. Работи за различни редакции в програма "Христо Ботев". За късмет на Радиотеатъра, тя прекара дълги години като музикален оформител на радиопиесите. Остави толкова много след себе си, че ще трябва продължително да ѝ благодарим. Фин човек. Прекрасен..
Словото се умори и капна. Капна до такава степен, че ми е съвестно да прибягвам до услугите му. То е като кон, коленичил кон. Камшик, камшик трябва! Единственият камшик – това е смехът! Смейте се, гадове, на мъките на падналото слово. Виктор Ерофеев, "Три срещи" "Орфей" на Кокто е модернистична и ексцентрична интерпретация на една класическа..
Историята на "Монетата" започва през 2020 г., когато е отличена като победител в конкурса за нова пиеса на Нов български университет. На 20 януари 2021 г. се състоя премиерата ѝ на сцената на Младежки театър "Николай Бинев". В началото на 2025 г. пък слушателите на програма "Христо Ботев" ще могат да чуят премиера на аудио "Монетата" – от 16 часа на..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg