Държавният куклен театър в Пловдив ще представи пред софийската публика кукления спектакъл за възрастни „Принцът на морето и принцът на земята“. Представлението е създадено специално за програмата на „Пловдив - Европейска столица на културата 2019“ и е вдъхновено от традиционния японски куклен театър Бунраку. Гостуването му е част от Седмицата на японското куклено изкуство: Духът на японската кукла (19.IX. – 28.IX.2019) в Пловдив и София и от юбилейните чествания “30-и Дни на японската култура в България”, организирани от Посолството на Япония в България.
Спектакълът представя преданието за взаимоотношенията между двамата братя от рода Микото - властелини на морето и на земята, разказва за чистата любов между принца на земята и принцесата на океана иза силата на честността, достойнството, всеотдайността…
Класическата японска легенда за любовта, доверието и дадената дума оживява на сцената под режисурата на Елена Панайотова, в екип със сценографката Юлияна Войкова-Найман, хореографа Росен Михайлов и композитора Асен Аврамов. В представлението участват актьорите Наталия Василева, Михаела Андонова, Мария Димитрова, Даниела Тенева, Димитър Николов, Велизар Евтимов, Виктор Бойчев, Румен Караманов и Александър Караманов.
„Принцът на морето и принцът на земята“ може да гледате на 20 септември от 19 часа в театър „Българска армия“. Представлението е подходящо за деца над 8 години и за възрастни.
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg