Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За изкуството да колекционираш произведения на изкуството

Румен Манов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

През последните години, когато по някакъв повод се заговори за притежатели на частни сбирки от произведения на изкуството, почти винаги се споменават едни и същи имена на известни колекционери. Един от тях е Румен Манов – почетен гражданин на Кюстендил. За да популяризира красотата и културно-историческото наследство на своя роден град, той написва и издава книгата „Приказка за Кюстендил“.

Румен Манов е историк, лицензиран експерт-оценител на съвременно и старо българско изобразително изкуство и известен дарител. Често споделя, че за своя житейска мисия е избрал да издирва, реставрира и да дарява културни ценности на музеи от цялата страна. Успял е да спаси от забрава и унищожение много ценни документи, икони, произведения на изобразителното изкуството и други предмети, които събира повече от 30 години. Едно от поредните ценните дарения, които Румен Манов предоставя на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“, е „Житие на Стефан Неманя“ от XV век. И като един от най-големите дарители на Центъра, той е отличен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ първа степен. Националният исторически музей също е получил ценни негови дарения – три рисувани антични вази от чeрнoфигурeн лeкит oт VІ в.пр.Хр., рисувани в кeрчeнcки cтил, както и лeкит oт ІV в.пр.Хр. и чeрвeнoфигурeн съд за пиене, също oт ІV в.пр.Хр. За своята дейност и дарителство Румен Манов многократно е получавал отличия и благодарствени грамоти, за неговия принос за опазване на културното наследство.

Той е автор и на книгата „Приказка за България“. Целта на нейната поява, двуезично издание на български и английски език – е да привлече обществения поглед към важни моменти от българската история, някои от които за първи път стават известни от страниците на тази книга.

За това дали колекционерството е скъпо забавление и печеливш бизнес, или е патриотична кауза и житейска мисия, разговаряме с Румен Манов, собственик на столичната художествена галерия „Нерон“ и „Будител на годината“ за 2017 г. – нашият гост в това предаване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Брайл ФМ навърши 10 години

Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят.  Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно.  Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..

публикувано на 26.11.24 в 18:46

Пространството на книгата

Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..

публикувано на 26.11.24 в 17:06

Изкуственият интелект отново повдига въпроса какви сме ние

"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...

публикувано на 26.11.24 в 16:31
Цвета Ботева

Музикалната метафора като лечение с Цвета Ботева

Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия.  Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..

публикувано на 26.11.24 в 16:10
Валентина Радинска

Валентина Радинска с премиера на книгата "Синът ми Степан"

"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..

публикувано на 26.11.24 в 14:05