Медиационни техники са били използвани в много ситуации- в основата на създаването на Швейцария стои един от най-известните актове на политическа медиация. Миротворчески мисии провежда и норвежкият дипломат Фритьоф Нансен. Във време на остри конфликти, глад и ужасяващи събития след Октомврийската революция от 1917 г. и Гръцко-турската война от 1919-192 г. като активен дипломат и върховен комисар за бежанците на Обществото на народите и с цел запазване на мира той измисля специален документ, даващ право на военновременните и политически бежанци да пътуват безпрепятствено по света и да се заселват.
Заради Нансеновия паспорт хиляди български бежанци от Западна Тракия успяват да стигнат мирно от България през 1922 г., а милиони руснаци и арменци успяват да се спасят от репресии.
Повече за историята на медиацията можете да прочетете в книгата на Катина Клявкова „В храма на медиацията“.
Какво е медиация? При какви спорове е ефективна тя? Каква е ролята на медиационните центрове към съдилищата? Има ли нужда от законодателна промяна за повишаване на дейността им? Има ли неизползван потенциал процедурата по медиация? При какви конфликти може да се мисли за задължителна медиация? Каква е ролята на медиацията при родителски спорове?
Отговорите на тези въпроси можете да чуете в звуковия файл. Гости в студиото са: Свилена Димитрова, адвокат-медиатор, член на УС на ПАМБ и бивш председател на Центъра за медиация към съда, Надя Банчева, адвокат-медиатор, председател на Центъра за спогодби и медиация към СРС и СГС, Юлия Раданова от Професионалната асоциация на медиаторите в България и Института за медиация и управление на спорове. Ще чуете и гледната точка по темата на Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите.
Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg