Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-малко вредното не е безвредно

Безвредни ли са бездимните цигари и къде са страничните ефекти от легитимирането им

БНР Новини
Снимка: pexels

Е-цигарите и бездимните устройства съдържат по-малко вредни вещества от конвенционалните цигари, дали обаче това ги прави безвредни и дали не крие други щети?

Разговорът на Ива Дойчинова с психоложката Марина Кунчева, националният пулмолог проф. Костов, Ричард Алибегов от Българската асоциация на заведенията и Християн Митев – юрист и депутат, очертава различните аспекти на проблема – здравни, психологически, социални, а и икономически. 

По отношение на вредата от различните тютюневи продукти официалната позиция на Европейското респираторно общество е, че всички тютюневи продукти са вредни. Другото са детайли – като например това, че е-цигарите и бездимните устройства са различни. Те наистина вредят по-малко, но това не значи, че не носят рискове. По-скоро става въпрос за компромис със зависимостта.

Съдържателите на заведения, които пострадаха от пълната забрана на пушенето на закрито преди години, са доволни от бездимните устройства – те не пречат на непушачите и изглеждат като напълно легитимен вариант, от който всички са доволни.

"Именно тук е проблемът – новите устройства са приемливи, не миришат лошо, напротив – изглеждат добре – което подава сигнал към младите, че употребата им е нещо нормално, дори модерно и шик" – изтъква пулмологът проф. Костов. 

В тази светлина пушенето на публично място създава определен поведенчески модел и от тази гледна точка разрешението на бездимните цигари може да има по-голям токсичен ефект, именно заради маркетирането им като нещо безвредно, приятно и приемливо" – допълва професорът. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
IV издание на Градски фестивал на семената

Градски фестивал на семената

На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..

публикувано на 09.04.25 в 17:39

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05