„Компарсита“ е най-новият роман на писателя и журналист Димитър Шумналиев. В книгата, озаглавена с името на най-известното танго, откриваме типичната за този автор тежка мъжка проза. Поетичният език ни най-малко не смекчава експресията на образите и безпощадността на сюжета.
Действието се развива в женски лагер – един от всичките в следдеветосептемврийска България. Четеш и ти се иска книгата да принадлежеше към някой от жанровете, максимално отдалечени от документалистиката и по-близки да фикцията. Но не! Димитър Шумналиев не би бил Димитър Шумналиев, ако се съобразяваше повече с комфорта на читателя, отколкото с ревностното преследване на своята творческа задача. А тя, по неговото собствено признание, е в изследването на вината и с вероятностите за излекуването ѝ.
Факт е, че писателят не изобличава, не съди, не поставя етикети – което си е изкушаващо, като се има предвид историческото време, залегнало в основата на сюжета. Авторът само оставя читателя лице в лице с живота на героите – живот без надежда за минало свършено време.
"Terra Култура" пренася своите слушатели в света на наивизма с цвят, аромат и вкус от детството. За опита да върнем изгубеното чудо обратно в живота разказва художничката и преподавател Яна Илиева . За Яна Илиева изкуството е най-краткият път към човешкото сърце, а в нейното лично творчество тя поднася плодовете на фантазията и радостта...
Международният фестивал на спектаклите за деца "Вълшебната завеса" подготвя 15 пътешествия в света на детско-юношеския театър. Тази година от 12 до 17 май Търговище ще се превърне в приказен център на театралното изкуство , привличайки малки и големи зрители, информират от ръководството на Драматичния театър в областния град. За двадесет..
На 12 и 13 май в Ректората на Софийския университет "Свети Климент Охридски" ще се проведат 41-те Кирило-Методиевски четения , посветени на 45-годишнината от създаването на Катедрата по кирилометодиевистика при Факултета по славянски филологии на СУ. В "Нашият ден" разговаряме с ръководителя на катедрата проф. Андрей Бояджиев за ролята на..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14..
Студовете през февруари и през април се оказаха помитащи за вече напъпилите и разцъфтели трайни насаждения, но пострадаха и едногодишни култури...
След новия доклад на "Репортери без граници", защо "в България свободата на словото не е никаква ценност", коментира в "Мрежата" по програма "Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg