Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Грузия с любов

Сванетия, Голям Кавказ, Грузия
Снимка: Теодора Кръстанова

Мира БаджеваЗнаете ли, че грузинците си представят слънцето като жена, а не като мъж? За Грузия говорим с Мира Баджева, журналист и издател, за философията на хората, които обичат виното, наздравиците и държат на силните семейни връзки.

„Неотдавна се върнах от Грузия. Там е традиция да се вдигат тостове. И всеки тост звучи като поема. Сега ще вдигна и аз наздравица – за нашия живот и за нашите победи. В Грузия всеки тост завършва с Гаумарджос! – превежда се буквално „За победата ни!“, защото победите са много важно нещо в малка държава от 5 млн. души, сражавала се за независимостта си хилядолетия.“

Това пише Мира Баджева, журналист, издател, и тези нейни думи са повод за един разговор. Защото тя казва, че за първи път отива в Грузия. А много е мечтала за това място.

Грузинците са царете на пира, на угощението, разказва Мира Баджева. С нея говорим не само за виното и за историите, които звучат като притча, но и за това как се разбира тъканта на един народ, както тя казва. И как всяко пътуване започва всъщност през културата, през литературата, през киното.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ко Паньи – селото на кокили

В тайландското село Ко Паньи от провинция Панг Нга живеят около 360 семейства. Никой не се шокира от факта, че предците им произхождат от две мюсюлмански фамилии, пристигнали чак от индонезийския остров Ява. Но че абсолютно всички постройки са наколни, вече е повод за учудване. Населението от 1600 души доскоро се е препитавало само с риболов,..

публикувано на 25.07.25 в 16:15

"Професия Човек" – деца рисуват портрети на социалните работници, които се грижат за тях

"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

ДС срещу Българската православна църква

Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече.  Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..

публикувано на 23.07.25 в 16:35

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27