Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Ясен Гюзелев в галерия „Арте“

БНР Новини

Галерия „Арте“ представя илюстрации на Ясен Гюзелев по книгите на Жул Верн и Пушкин.

Могат да се видят оригиналните творби към последната му работа по „Пътешествие до центъра на земята“ на Жул Верн. Преди броени дни за именно за тези илюстрации Гюзелев получи награда в категория „Най-добри илюстрации към произведения на художествена литература“ на конкурса Book Image, част от 32-рия Московски международен панаир на книгата.

Творбите на художника към Жул Верн са прецизни и изящни и ни въвличат с документална и научна прецизност във фантастичната визия на Жул Верн. В тези творби авторът пресъздава повече природа, повече цветност и разнообразие на персонажите. На моменти цветовете са избледнели, за да ни напомнят за отминали, фантастични времена, за несъществуващи твари и преживявания дълбоко под земята.

Другата част от експозицията са илюстрациите му към „Дама пика“ там колоритът е приглушен и монохромен, за да се постигне усещане за времето, в което се развива действието, а също за достоверност на епохата.

Изкуството на Ясен Гюзелев се характеризира с брилянтна техника, вдъхновена от Ренесанса, реалистичните школи от 19 век, Прерафаелите и Сецесиона. В същото време творбите му са модерни по своята концепция за дизайн, гледни точки, игра между светло и тъмно.

Уменията му са оценени и творчеството му е търсено от много издателства и читатели по света. Високото признание на изкуството на Ясен Гюзелев се допълва и от многото награди: от  Болоня, Радио Бремен, от Американския институт за графични изкуства и други.
Посетителите в галерия „Арте“ до 26 октомври могат да си закупят изданието с илюстрации към „Дама пика“, с автограф от художника.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10