Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето е наше – всъщност било ли е?

Снимка: dversia.net

„Чие беше и чие е времето? Било ли е въобще някога времето „наше“, тоест на народа, който викна „Болници вместо резиденции“? Ще бъде ли някога времето „наше“? При какви условия? Какво искаме от него?"

Това са въпросите, които поставя четвъртият сборник на списание dВЕРСИЯ. По темата „Времето е наше“ – всъщност било ли е?“ говорим в „Нашият ден“ с редакторите на сборника Станислав Додов и Калина Дренска. А Лияна Панделиева питаме 30 години по-късно можем ли изобщо да се придържаме към каквито и да било обобщения за случилото през 1989 година и 1990 година.

От 16 октомври изданието ще е свободно достъпно за сваляне и разпространение в дигитален формат. Представянето му ще бъде в същия ден, 16 октомври, от 18.30 ч. в камерна зала „Академик“ на Националния студентски дом, където ще можете да слушате четения на някои подбрани текстове и откъси от текстове, да се включите в дискусия върху ключовите проблеми, които книгата поставя, както и да разгледате фотоизложбата „30 години преход в 30 снимки“ на фотографа Иван Стоименов. 

Повече в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваканция в Природонаучния музей

Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата  и да се забавляват по интересен начин...

публикувано на 08.07.25 в 14:12
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00