Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба „Портрети“ на Николай Майсторов

Аз съм екпресивен художник. Не по формален принцип, а по вътрешна убеденост, казва творецът

3
Николай Майсторов и Юлия Петрова
Снимка: @gallerycontrast

Новата самостоятелна изложба на художника Николай Майсторов носи краткото заглавие „Портрети“ и включва серия от 20 портретни творби, седем от които са автопортрети. Тя може да се види в галерия „Контраст“ до 30 октомври.

Тези двадесет пастелни творби, сътворени преди две години, са един сантимент към негови близки хора, както и желание да предаде своя образ в различни състояния и с различна цветова гама. И разбира се, в неговия стил – експресивно, драматично, с богати нюанси, с контрасти и противопоставяния на състоянията. 

Чрез създадените портрети художникът казва, че се е опитвал да компенсира и задържа времето, да бъде достатъчно искрен и към близките хора, и към себе си. В неговите последни автопортрети напрежението и трагиката са достигнали до предела.

„Аз съм екпресивен художник. Не по формален принцип, а по вътрешна убеденост. Самата ми психика е деструктивна, тя ражда експресията, деструкцията в самата форма. Обичам дълбокото, психологическо изкуство. Не обичам формалното, естетическо изкуство“ – така определя творческото си кредо Николай Майсторов.

Той не за първи път посяга към портрета като жанр, винаги търси психологията и състоянието на душата, показана върху даден образ, от ранно време до неизбежните бразди върху лицето на всеки един от нас.

„Тези последни портрети на Николай Майсторов, – каза на откриването доц. Ружа Маринска – изтръгнати от дълбините на житейските му прозрения – са белязани с енергия, страст и култура… В тях няма нищо външно и нищо приблизително. Те са без аналог в съвременното ни изкуство. Те са съотнесени с друга, най-висока мяра – художествена и човешка“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41