Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шефът се разкрива на горещия стол на мълчанието

За лидерството като мисия и отговорност и психологията на бизнеса с д-р Пламен Димитров

Мария Мира Христова и д-р Пламен Димитров
Снимка: Кирил Чобанов

Разчитането на професионалните кодове „работодател/мениждър-работещ/подчинен“ е част от психологията на бизнеса. Успешната дейност и организацията на човешките ресурси са немислими без психология, а успешните комуникации на работното място във вертикалните и хоризонтални структури определят в значителна степен състоянието, поведението и адекватния живот на личността. Мениджмънтът е част от поведенческите науки и пренебрегването на човешкия фактор на лидера и останалите води до срив в структурите, създавани и обитавани от тях.

Д-р Пламен Димитров: Ефективните лидери, които постигат резултати, които създават мощни устойчиви организации, са тези които умеят да привличат хората да взимат решения заедно с тях и да ги реализират, чувствайки се не по-малко лидери от този, който официално е поел тази отговорност.
Лидерството е споделена задача, функция на групите, на отношенията на хората. Средно около 60% от процесите в една организация зависят от стила, който определя ръководителя.

Христо Атанасов: В момента се работи в насока всичко да се автоматизира – чрез машини, роботи, когато е свързано със физическо производство, или чрез изкуствен интелект. Това означава, че в бъдеще всичко, което може ще се автоматизира. Стигаме до въпроса – какво ще правят хората. Отговора според мен е – хората трябва да създават, всички трябва да са мениджъри – тези роботи и изкуствени интелекти трябва някой да ги създава и обучава какво трябва да правят.

Приложима ли е за съвременния земен жител психологията на бизнеса, и има ли специфични кодове за България? Защо лидерството е мисия и отговорност и как можем да разпознаем добрия шеф? – отговор на тези и други въпроси в звуковия файл от психолога Пламен Димитров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10