Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тринайсет поети-журналисти с нов сборник с поезия

Клубът на поетите-журналисти представя своя нов поетичен сборник. Обединени от любовта към словото и онова, което им диктува емоцията, журналистите-поети от Поетичното ателие „Владимир Башев“ събраха своите стихове в антологията, озаглавена „Тринайсет“.

Поетите, представени в антологията, са Асен Сираков – преводач, поет и писател, Боряна Желева – преводач и поет, Венцислав Паскалев – преводач и поет, Гергана Хрисчева – журналист в БНР, Димитър Дженев – поет. Създател и главен редактор е на сайта „Експортьор”, който връчва годишните награди за принос в малкия и средния бизнес, Иглика Горанова – поет и създател на сайта за коментари и обществени консултации komentator.bg, Мариана Кирова – поет и преподавател в СУ, Палми Ранчев – поет, белетрист и треньор по бокс на Кубрат Пулев, Силвия Недкова – поет и критик, Станислава Пирчева - Ава – журналист в БНР, Спасиана Кирилова – поет и водещ на различни предавания в електронните медии, Татяна Атанасова – поет и пиар на Обединени земеделци, Татяна Явашева – поет и журналист. Всички автори са известни с това, че професиите им са свързани с периодичния печат и електронните медии.

Графичният дизайн на антологията е направен от младата художничка Александра Димитрова, която използва за оформлението на книгата специално обработени снимки с интересна история – те са правени на стар кораб във водите на каменна кариера край София.

Клубът на поетите-журналисти е свободна общност, която съществува от 2003 г. През 2004 г. излезе първият поетичен сборник "Време за кактуси", а през 2013 г. издават „Време за камъни“. На 23 октомври в Ретро кафето на Регионалния исторически музей в столицата те ще представят третата книга на клуба. Антологията събира поезията на тринайсет души в един общ капан за мисли, както подсказва текстът от корицата на книгата.

Какво обаче се случва, когато подобен капан стане общ и има ли капан наистина? Татяна Атанасова – една от поетесите, включени в сборника – дава отговор на този въпрос. А Иглика Горанова – един от редакторите на третия поетичен сборник, който Клубът на поетите-журналисти ще представи следващата седмица, ни разказа какво е новото и различното в него.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53