България отново има свой щанд на Международния панаир на книгата във Франкфурт (16-20 октомври). Най-важният книжен форум в Европа от тази година е отворен и за външни посетители през цялото време. Основната причина за промяната е регистрираният ръст на продажбите на книги на немския пазар през 2018 година. По този начин организаторите искат да подкрепят това развитие на най-голямото събитие за индустрията.
Асоциация „Българска книга“ с подкрепата на Министерството на културата и Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия организира представянето на страната ни на най-голямото книжно изложение в света както по брой посетители, така и по брой участници.
Програмата на българското участие включва премиери и срещи със съвременните български автори Елена Алексиева, Галин Никифоров, Захари Карабашлиев и Ина Вълчанова. Ще бъдат представени изданията „Съвременна българска проза 2019. Десет книги от България” и „1943. Антология за деца”, носител на наградата „Златен лъв” за най-добър издателски проект за 2018 година.
Пред посетителите във Франкфурт ще бъде представено и предстоящото издание на Софийския международен литературен фестивал, който ще се проведе през декември тази година. Сред професионалните събития е и запознаването с националните програми, които насърчават и подпомагат превода в България. В изложението на българския щанд ще участват и родни издателства, които ще представят своите книги и автори на чуждестранните издатели.
Франкфуртският панаир на книгата с почетен гост Норвегия ще продължи до 20 октомври тази година.В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите. Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен. Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...
Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика. Пред БТА писателят Деян Енев казва за..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg