„Нула време“ е най-новият роман на Николай Табаков. Ако не се разпознаете поне малко в героите му, в чувствата и мотивите за техните постъпки и жестове, значи няма да разберете и тайната, която авторът е заложил в тази книга. Защото Николай Табаков си дава сметка, че призиви от сорта „Мислù за смисъла на живота!“ не вършат работа. Но ако на човек му покажеш човека, то може той и да се сети как да настъпи времето по опашката, а току-виж... и да го хване за гушата.
Човекът обаче невинаги е в позиция да избира времето, мястото и съдбата си. Но чисто човешка работа са дозите съвест, грижа за ближния, топлота, инат и достойнство, с които да се премине през тези време, пространство и биография. Тъй като изборът е важен не когато е лесно… (Tо по мед и масло кога ли е било?), а когато хем няма кой да ти каже нивото на река Дунав в сантиметри, хем няма с кого да си свериш мерните единици за дълбочината в човешкото.
„Всеки, който вярва в смисъла на живота и във висшето предопределение на човека, е ценен в днешния хаос.”– казва Херман Хесе в едно свое писмо и точно тези думи са подходящо начало за осмисляне на книгата, написана от Николай Табаков.
Романът „Нула време“ е гротеска. Географското положение и националната идентичност са доловими от пръв поглед – малко крайдунавско градче, някъде из Северозапада на Югоизточна Европа. И ако се питате какво чак толкова невиждано може да се случва там, то авторът дава изчерпателен отговор: Случва се животът. Животът – еднопосочният, неповторимият, без чернова и редакторска програма за правописните грешки. Същият като в книгите на Стайнбек и О‘Хенри, но по наш си български, чешитски, северозападнал и според ситуацията, извисен начин.
Несъмнено най-неустоимото в „Нула време“ са героите – нито да ги преразкажеш, нито да ги забравиш. Напомнят на кариатиди от нереставрирана навреме архитектурна забележителност – понапукват се, ронят се, но носят на раменете си сюжета, битието, истината за света и за човека. Възможно ли е тъкмо тези хора – по радичковски вълшебно-обикновените – да правят всяко „Нула време“ по-обитаемо и по-дълговечно?
"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч. Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..
Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..
Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература, книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg