Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съхранението на документа – къде, как, защо

Народна библиотека „Св. св Кирил и Методий''
Снимка: Борис Димитров

Кръгла маса на тема „По дирите на безценни документи“ в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ се провежда на 24 октомври. На кръглата маса експерти от НБКМ презентират по темата „Опознаване на книжовното наследство – традиции и перспективи“. От изложението се разбира как документите, преминали през бурите на времето, „извървяват“ пътя до читателя. Срещаме се с процеси като аноксия (обезпрашаване), реставрация, дигитализация, представяне на документа в сайта и неговото съхраняване за бъдещите поколения.

Предаването „Премълчаната история“ поставя в центъра си съхраняването на паметта за малко известни и дори неизвестни лица и личности от българската политическа и културна история – един вид съхраняване на документи и предаването им до широката аудитория. Затова броят на 23 октомври е посветен на сходната дейност, извършвана от регламентираните български институции в същата посока.

БНР е асоцииран партньор по проект за изграждане на Център за върхови постижения „Наследство БГ“ по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. По този проект между БНР и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ има подписано споразумение за сътрудничество. Партньорите по проекта са общо 15 – университети, научни институти, БАН, БНТ.

Едната от дейностите е изграждане на инфраструктура, която ще позволи с помощта на новите технологии да се представи културното, медийното, архитектурно движимо и недвижимо наследство на България.

За параметрите на проекта и предстоящата кръгла маса разказват проф. Емануел Мутафов от Института по изкуствознание на БАН и д-р Бояна Минчева от Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Доц. Михаил Груев, директор на ДА „Архиви“, споделя как попадат и се съхраняват документите в агенцията.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15
Танцът на въртящите се дервиши или церемонията Сема

Коня – градът на Руми

Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..

публикувано на 22.02.25 в 12:35

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54