Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво има да ни каже Мишел Обама

Автобиографията на бившата първа дама на САЩ излиза и на български

БНР Новини
Мишел Обама на източната поляна на Белия дом, където зася и поддържаше зеленчукова градина
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Мишел Обама е една от най-влиятелните жени в света. Всичко, което тя прави, говори или носи във формата на златисти ботуши "Баленсиага", предизвиква отзвук в световните новини.

Мишел Обама вероятно е най-обичаната първа дама на Щатите след Елинор Рузвелт. Заедно със съпруга си Барак двамата са дефиниция на онова, което медиите наричат power couple или влиятелна двойка. 

Мишел Обама е жена, която има всичко – успешна кариера, семейство за пример, време за социални каузи и инициативи и визия на кинозвезда. Независимо дали говори от трибуната на ООН, в студиото на Опра Уинфри, или пък е запретнала ръкави, работейки в зеленчукова градина, Мишел Обама прави всичко с покоряващ чар, живо чувство за хумор и подкупваща искреност. 

Как успява да бъде всичко това – може би ще разберем от биографията ѝ, озаглавена "Моята история", която излиза на български в превод на Марин Загорчев, а в "Нашият ден" я представя Виктория Иванова.

От 2009 до 2017 г. Мишел Робинсън Обама е първа дама на Съединените американски щати. Завършила е университета „Принстън“ и Юридическия факултет на университета „Харвард“. Започва професионалния си път в чикагската адвокатска кантора „Сидли и Остин“, където се запознава с бъдещия си съпруг Барак Обама. 
По-късно работи в кметството в Чикаго, в Чикагския университет и в Медицинския център на Чикагския университет. 
Мишел Обама е и основател на Чикагския клон на „Социални съюзници“ – организация, която подготвя младите хора за кариера в служба на обществото и дейностите с идеална цел.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36