Нова асоциална поезия преминава отвъд рамките на електронното си съществуване. На 24 октомври от 19 часа в клуб „Maze“ движението ще представи първата си книга. „Продължаваме отвъд. Антология на Нова асоциална поезия“ събира най-доброто от една малка част от авторите, които пишат за електронното списание и страницата на движението във Фейсбук – осемдесет и осем творци.
Техните текстове са селектирани от Васил Прасков, съставител и редактор на книгата.Те отразяват първия сезон на списанието – в периода от юни 2017-а до есента на 2018 година. Антологията включва и манифеста на Нова асоциална поезия, с който членовете на движението искат да засвидетелстват своето бягство от комерсиалната страна на изкуството.
За свободата на автора да продължи отвъд собствените си граници разказват Ива Спиридонова и Александър Иванов – двама от редакторите на Нова асоциална поезия и двама от всичките осемдесет и осем творци, събрани в антологията. Разговорът с тях започва от това как всъщност се събират в книга толкова много и различни автори, които обаче са обединени от един общ стремеж – да продължат отвъд.
Оформлението на книгата е дело на Александрина Валенти, която също е един от авторите, чиито стихове намират място в „Продължаваме отвъд. Антология на Нова асоциална поезия“. На премиерата тази вечер публиката ще има възможност да чуе част от текстовете, поместени в антологията. Специален гост ще бъде музикантът и певец Иван Анастасов.
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg