Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Пловдив джаз фест“ 2019

Снимка: plovdivjazzfest.com

Между 31 октомври и 2 ноември музиката на Европейската столица на културата ще бъде джаз. И тази година основната програма на „Пловдив джаз фест“ се състои от 6 концерта, които този път са събрани в три дни. Гости на фестивала ще бъдат: легендарният китарист и трикратен носител на „Грами“ – Джон Скофийлд, който гостува заедно с певеца и пианист Джон Клиъри (също притежател на „Грами“); впечатляващата португалка певица Мария Жоао, която ще проведе и специален безплатен уъркшоп; един от най-влиятелните китаристи и оригинални джаз музиканти – Кърт Розенуинкъл; един от най-успешните български джаз музиканти – контрабасистът Петър Славов-младши и една от най-бързо развиващите и впечатляващи басисти в момента в света – Линда Мей Хан О.

В последната вечер фестивалът „Пловдив джаз фест“ инициира концерт, посветен на работата на големия български композитор и пианист Румен Тосков-Рупето. Пианистът Антони Дончев озаглави концерта – „Виждам птица да лети“.

Паралелната програма на фестивала е не по-малко разнообразна. Тази година тя включва: клубните концерти на Funkallero и Next Step Project; задължителните джем сешъни; литературната премиера на сборника „Истории от 90-те“; представянето на книга и прожекция на филм в рамките на събитието „Психоанализа и джаз“; концерт на финалистите от Конкурса за млади джаз изпълнители, и първото издание на минифестивала Jazztronica

„Пловдив джаз фест“ присъжда и две награди. От 2016 г. организаторите на фестивала се стремят да отличат онези артисти, допринесли много за развитието и утвърждаването на джаза в страната ни. През 2019 г. Награда за цялостен принос в джаза ще бъде връчена на Теодосий Спасов.

„Пловдив джаз фест“ ще присъди посмъртно награда на големия джаз пианист и композитор Васил Пармаков.

Също като в предишните години се запазва практиката всеки отделен билет да е за една фестивална вечер или с други думи – всеки билет включва и двата концерта в съответната вечер. Организаторите пуснаха допълнителни ограничени бройки гранд пасове, които обхващат цялата програма на фестивала, включително и клубните концерти. Гранд пасът не включва единствено вход за Jazztronica.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15