Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фамилията Солакови с обща изложба в Габрово

БНР Новини
Недко и Димитър Солакови
Снимка: личен архив

Работи на три поколения – баща, син и внук Солакови – са изложени в Дома на хумора и сатирата в Габрово. Творбите на Митьо Солаков, напуснал ни през 2010 г., са портрети и монументални композиции от втората половина на ХХ в., Недко Солаков представя своите ранни „Пестеливи драсканици“, а Димитър Солаков – инсталации, които го вписват в поколението, за което границите са условни, а светът е синтез на множество различия.

„Когато тръгвах от Габрово, баща ми ми каза да постигна това, което той не е успял“ спомня си Недко Солаков, но твърди, че не го е почувствал като задължаващо послание. „Общото при нас е, че много държим на семейството“ – казва още той. 

В Градската художествена галерия ще бъдат изложени творбите на баща, син и внук Солакови, а след това в Дома на хумора ще бъдат представени „Пестеливи драсканици“ на Недко Солаков. И двете експозиции ще продължат до 19 януари 2020 г.

Представянето е в рамките на поредицата „ФамилииТЕ“, организирана от Габровската община.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емил Янев, Маргарита Бойчева и Еленко Касалийски (отляво на дясно)

Един следобед сред вкаменения лес

В епизод 613 "Трамвай по желание" прави радиопремиера на пълнометражния документален филм "Потопът и вкаменената гора", с режисьор Еленко Касалийски и по сценарий на Маргарита Бойчева. "Потопът и вкаменената гора" е филм за уникалния в световен мащаб природен феномен Вкаменената гора, който се намира на дъното на Черно море. Това е филм за..

публикувано на 27.11.25 в 17:35

Какво са превеждали и чели българите от първата половина на XIX век

Книгата на Николай Аретов "Преводната белетристика от първата половина на ХІХ век. Развитие, връзки с оригиналната книжнина, проблеми на рецепцията" разглежда изчерпателно преводните творби в периода от възникването на новата българска литература до Кримската война (1854-1856).  Авторът се спира върху развитието на "повествователната техника,..

публикувано на 27.11.25 в 17:05

Сливенският театър представя спектакъла "Боряна" в София

Драматичният театър "Стефан Киров" - Сливен гостува в София с най-новия си спектакъл – "Боряна". Постановката по пиесата на Йордан Йовков е дело на Петър Денчев. Ролята на Боряна изпълнява актрисата Мария Манолова. "Темата за избора присъства много силно в пиесата, но тя присъства и днес -   ние не си даваме сметка, че нашият избор има..

публикувано на 27.11.25 в 16:25

Четирима художници с изложба в галерия "Стубел"

Валери Чакалов, Красимир Добрев, Красимир Карабаджаков и Стефан Божков откриха снощи обща изложба с най-новите си творби, създадени в последните години. Валери Чакалов работи в областта на графиката, живописта и неконвенционалното изкуство.  Красимир Карабаджаков "притежава изключително освободено образно мислене, а експресионистичните му картини..

публикувано на 27.11.25 в 16:13

Любовта като най-голямото бедствие в "Примадони"

На 28 ноември 2025 г. Сатиричният театър "Алеко Константинов" ще представи премиерата на комедията "Примадони" от Кен Лудвиг – една от най-енергичните и забавни пиеси на съвременната американска сцена. Постановката е на режисьора Калин Сърменов, който среща зрителите с остроумния свят на Лудвиг, изпълнен с обърквания, маскировки, влюбени герои..

публикувано на 27.11.25 в 15:50