Международният ден на Черно море се отбелязва на 31 октомври. На този ден през 1996 година е подписан Стратегическият план за Черно море, с който правителствата на черноморските държави се съгласяват да вземат мерки със замърсяването, което е общ проблем за всички гранични държави. Но този път ще обърнем внимание не (само) на темата за замърсяването.
Доц. Преслав Пеев разказва с какви събития Институтът по океанология към БАН ще отбележи деня, а мултимедийният репортер на bТV Ладислав Цветков, автор на филма "Мисия археология под вода", ще ни "потопи в дълбокото", където има какво да се види, понеже Черно море е едно от най-добрите места за съхранение на артефакти. Част от причините да се смята за една от най-добрите подводни лаборатории в целия свят е удивителният пласт от аноксидни (безкислородни) води, в които артефактите се запазват по-добре, отколкото в която и да е друга среда.
България е фактор в подводната археология, международният проект Black Sea M.A.P., ръководен от професор Джон Адамс открива изключителни находки.
Чуйте материала и се потопете в Черно море по начин, по който досега не сте го правили.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg