Нощта на игрите/SofiaGameNight се завръща с второ издание на 2 ноември в София. Програмата включва над 40 събития за малки и големи на 30 локации в столицата. Ще има събития за настолни и компютърни игри, виртуална реалност, детска програма, насърчаваща МИНТ (математика, инженерство, наука и технология) уменията в ранна възраст, както и още много забавления, турнири, партита и др.
„Игрите най-често се асоциират с развлечение и свободно време, но те имат много по-голям потенциал и влияние. Многобройни проучвания доказват, че именно чрез игра децата учат най-лесно и ефикасно. От най-ранна до юношеска възраст игрите стимулират логическото и стратегическо мислене, развиват въображението и подпомагат социалните умения. Игрите за възрастни пък често засягат важни социални и политически теми. Игрите намират своето неизменно място още в изкуството, музиката, театъра, музеите“, казват организаторите на събитието.
Според тях огромният потенциал на игрите ги превръща и в една от най-бързо развиващите се индустрии както в световен мащаб, така и в София, която е един от най-важните хъбове за гейминг индустрията на Балканите. Местната гейминг сцена включва над 50 малки и средни компании и независими студия и разработчици, както и над 30 гейминг клуба и десетки организации и сдружения.
„Sofia Game Night е за онези, които се определят като „геймъри“, но и за другите, които се кълнат, че не играят игри. Тя е за малки, големи и непораснали“, споделят още организаторите.
Всички събития са с вход свободен.
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg