Преди време обявиха Наталия Гуркова за Мис България на всички времена. И наистина, нито една хубавица не е достигнала нейния рекорден брой титли от конкурси за красота. Но дъщеря ѝ Джорджия Михалевич току-виж, минала майка си по корони. Защото стана Малка Мис България на 6 годинки, а неотдавна се върна от Рио де Жанейро с титлата Литъл Мис Нейшънс, еквивалент на Мис свят при 10-годишните. Те ще ни разкажат какво е да се явиш на международна надпревара и… да умреш от студ в Бразилия. Двете дами споделят не само за прелестите на Рио де Жанейро, ами и за отношенията между претендентките в детски конкурс за красота.
Джорджия Михалевич признава, че мечтае да отиде на конкурс за красота в Азия. И да го спечели, разбира се.
Знаете ли колко географски обекта на име Абланица съществуват в България? Четири! Три села в Благоевградско, Пазарджишко и Ловешко, река в Западните Родопи плюс курорт в Северна Македония. Днес Шанай ще ни отведе в селото с 3000 хиляди жители на двайсетина километра от Гоце Делчев. С речовитата девойка се запознах насеминара на фондация "Българска памет", на който 60 младежи от Родопите, Северна Македония и Сърбия придобиха бизнес умения за проспериращи професии и предприемачество. Шанай ни отвежда до римския мост, в който е вградена сянката на млада невеста и Драганината скала, чиято легенда се доближава до тази за Калиакра.
Два маршрута представят България като място за посещение, съизмеримо с Перу и Тибет. Те са обединени под мотото „Енергийно презареждане“ и разкриват на пътешествениците богатствата на страната ни от необичаен и непознат за мнозина ракурс – като един от най-силните енергийни центрове на планетата. Помолих нашия гид в дебрите на необяснимото Божидар Караджов да разкрие своето виждане за енергийните зони у нас. Той е баща на три деца и има две висши образования. В момента готви докторантура в Москва. Автор е на няколко книги, сред които и „Индиго децата на света“ – преведена на английски и руски език. Миналата година беше вписан в елитната класация на най-известните пророци в света.
Ако ви кажа, че гостенката ми е ходила на Малките зондски острови, най-много да повдигнете рамене, но щом спомена, че е била по местата, където се въди едно от най-страшните животни на планетата комодският варан, съм сигурна, че ще наострите уши. Журналистката от БТА Оля Ал-Ахмед се е доближила на 2 метра до гущера, за когото казват, че няма значение къде ще те ухапе, все си умираш.
А Оля Ал-Ахмед добави: Какво знаем за комодските варани или т.нар. Komodo Dragons? Ще се постарая кратко и много красноречиво да разкажа за най-огромните влечуги на света, които са застрашени от изчезване и аз имах възможността да ги видя на 2 метра разстояние! Любезните домакини ни транспортираха с кораб до остров Ринча. Тръгнахме из острова заедно с двама рейнджъри, държащи в ръцете си големи сопи с раздвоен край, за да блокират главата на варана, ако рязко се влоши поведението му. Предупредиха ни, че ако вараните се активират, да бягаме на зиг-заг, защото варанът бяга само в права посока и по този начин ще го объркаме. Комодският варан обитава най-вече на остров Ринча в Индонезия. Това е на-големият и опасен гущер на планетата.
Яде само месо, дори и човешко! В устата му виреят 62 силно токсични бактерии, затова дори доближаване до слюнката му е крайно опасно. Езикът на гущера достига до 50 см. Варанът се храни с елените, воловете и дивите бикове, обитаващи острова. Ужасяващото е, че вараните са канибали! Те могат да се изядат един друг, майката може да си хапне варанчетата, затова когато се излюпят, те бягат надалеч от родителите си и се катерят по дърветата, за да оцелеят!
Комодският варан се преструва на мързелив и обичащ да лежи, в същото време е много агресивен, става и напада рязко, без да подозирате. Затова, ако искате да посетите острова и да видите този гигантски гущер отблизо, трябва да спазвате следните правила: не се доближавайте на по-малко от 3-4 метра, не правете резки движения, не размахвайте с чанти и апарати, тъй като това ги дразни и те рязко могат да ви ги отнемат заедно с ръката ви.
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...
Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв..
"Кръвта вода не става" – тази стара мъдрост в различни варианти се среща в устния фолклор на почти всички народи. За нас – българите, тя ще рече, че независимо от причините за преселванията, независимо от разстоянията и континентите, българите си остават българи запазвайки вярата, традициите и обичаите си. В края на 18 век, след войната между..
105 години от създаването си празнува Общинският драматичен театър "Боян Дановски" в Перник. Театърът е създаден през 1919 година под името..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
След Световния ден на инсулта в Lege Artis разговаряме за съвременните възможности за овладяване на инсулта с доц. Росен Калпачки , началник на Клиниката..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg