„Ужас под пирамидите“ – това е името на най-новия сборник с разкази на Лъвкрафт и други автори на страшни истории. Антологията включва неиздавани или отдавна издавани страшни разкази от класически автори и майстори в жанра. Първите два разказа са в съавторство с небеизвестния Хауърд Лъвкрафт, а останалите три – на писатели, които са оказали силно влияние върху творчеството на Лъвкрафт.
Лъвкрафт може би няма нужда от представяне. Той е един от най-известните писатели на ужаси и фантастика през XX в. и е определян като най-значимия американски „свръхестественик“ след Едгар Алън По. Сред най-известните му текстове са „Зовът на Ктхулу“, „Цветът от космоса“ и др. В антологията са включени още разкази на Хенри Уайтхед, Уилям Ходжънс и Шарлот Гилман. Те също пишат през XX в. и са едни от авторите, които са оказали най-силно влияние върху Лъвкрафт.
Предлагаме ви откъс от разказа „Ужас под пирамидите“, който е написан от Лъвкрафт в съавторство с илюзиониста Хари Худини и дава заглавието на антологията:
„Дебнехме безпощадните пясъци на Сахара – на вълни с цветовете на дъгата, криещи древни, зловещи тайни. Червеното слънце се спусна ниско и се разнесе неумолимият хлад на египетския сумрак, и докато светилото стоеше неподвижно на ръба на земното кълбо като древния бог на Хелиополис, като един Ра, като Ра-Херехти – Бог Хор на двата хоризонта, – видяхме на фона на пламтящата позлата черните очертания на пирамидите на Гиза, на тези гробници от дълбока древност, съществували от десет века, когато Тутанкамон се качва на златния си престол в далечна Тива. В този миг разбрахме, че сме приключили със сарацинско Кайро и трябва да се потопим в тайнствените дълбини на изконния Египет: в черния бог Хнум и в Амон-Ра, в Изида и Озирис...“
„Сегашните истории в тези жанрове (хорър, фентъзи) несъмнено са били вдъхновявани точно от такива произведения и може да се открият паралели“ – това споделя съставителят на антологията Иван Атанасов.
На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..
Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..
Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..
Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg