Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Хората, които променят България“ – вдъхновение за всеки ден

БНР Новини
Даниел Пенев, Маргарита Доровска, Бистра Иванова, Ива Дойчинова и Венелин Добрев
Снимка: Здравко Петров

„Хората, които променят България“ е сборник с портрети на хора, за които не чуваме толкова често, тъй като не са депутати или министри, но всъщност са доста по-важни, защото бавно, постепенно, но упорито променят страната ни към по-добро.

Героите на книгата са 30 на брой (с това не се изчерпват способните хора у нас) - и са точно колкото са годините на прехода.

В студиото на „Нашият ден“ гостуват авторът на книгата Даниел Пенев и трима от представените в нея личности – Маргарита Доровска от музея „Дом на хумора и сатирата”, Венелин Добрев, „Успелите” и Бистра Иванова от „Мулти култи колектив”.

„И като става дума за промяна - тя не е непременно нещо радикално, напротив, понякога повратните точки идват вследствие на малки, но решителни и последователни стъпки в добрата посока. Промяната винаги започва от теб. На България не й трябват супергерои, трябват малки неща всеки ден. Понякога промяната идва с това да изметеш пред блока и да поздравиш съседите си“ – казва Венелин Добрев.

Маргарита Доровска, която е завършила куриране на съвременно изкуство в Кралския колеж по изкуствата в Лондон, е директор на Дома на хумора и сатирата в Габров. Тя оценява мащаба на промените, настъпили след 1989 г., но и дава висока оценка на направеното от предшествениците й, начело със Стефан Фъртунов, който създава и развива Дома на хумора. За нея Габрово е градът с най-вълнуваща история в България.

„Хората не си дават сметка, че понякога не е важно да създаваш алтернатива, а да работиш върху основата" – казва Доровска, разказвайки за работата си.

Бистра Иванова стои зад "Мулти култи колектив", които от 2011 организират кулинарни събития, на които се представят мигрантските общности у нас. Споделянето на храна и традиция е прекрасен начин да опознаеш другия, да надникнеш в културата му и да се поотърсиш от предубежденията си.
Бистра се занимава с каузата на чужденците от 2010 г., професионалният й път се развива от доброволец, през координатор проекти, мениджър проекти и т.н.

Във втората част на разговора събеседниците посочват своите фаворити сред останалите 30 герои на книгата.

Чуйте разговора, който вдъхва надежда, че България дава възможност за развитие на способните си млади хора и извън колцентровете в големите градове, че има добри неща, които предстои да бъдат направени за първи път, а и такива, които ще бъдат поправени към по-добро.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20