Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва акцията „Седмица в клетка“ срещу фермите за ценни кожи

Акцията е между 6-и и 13-и октомври

| обновено на 06.11.19 в 12:15
Снимка: сдружение КАЖИ

Десетки доброволци ще прекарат цяла седмица в клетка като форма на протест срещу фермите за ценни кожи и в подкрепа на Забрана за тяхното съществуване у нас. В градинката „Св. Климент Охридски“ – градинката до Народното събрание и срещу Софийския университет – хората последователно ще влизат един по един в клетката, ще стоят там, като се сменят денонощно. Демонстрацията се организира от сдружение КАЖИ („Кампании и активизъм за животните в индустрията“) и Гражданската инициатива за забрана добива на ценни кожи. Акцията „Седмица в клетка“ започва на 6-и ноември сутринта и ще продължи до 13-и ноември включително, 

Сега започва ежегодното убиване на норки за кожи в България. От началото на ноември всеки ден хиляди животни ще намерят смъртта си в газови камери. Почти всички животни във фермите ще бъдат убити и одрани. Животните, които се убиват във фермите, са едва на седем месеца. В природата животът им може да надхвърли десет години.

В България функционират две ферми за ценни кожи. И двете са за американски норки. Общият им обявен капацитет е близо 130 хиляди животни. Около 70% от тях ще бъдат убити за кожите им през ноември. Близо 99% от норките се отглеждат във ферма до Старозагорското село Маджерито. На фона на увеличаващия се брой забрани в Европа, у нас се увеличава броят убивани животни за кожи всяка година.

Петя Алтимирска от Гражданската инициатива и председател на сдружение КАЖИ напомня как се стигна до инициативата за Забрана добива на ценни кожи у нас и ни разказва за последните събития около кампанията, слабо отразени в медиите. На 19-и октомври хора, подкрепящи забраната на фермите за ценни кожи протестираха пред Фермата за норки до село Маджерито. На 29-и октомври започна проверка от Областна дирекция за безопасност на храните – Стара Загора (дирекция към БАБХ), която трябва да установи дали фактическия брой на животните отглеждани в тази ферма отговаря на регистрирания капацитет.

За тази проверка представители на граждански организации бяха уведомени, но не бяха допуснати във фермата, въпреки, че искането е изпратено от тях с изричното настояване за тяхно участие в проверката.
 Гражданските организации, поискали проверката са: сдружение „На Ти с природата“, сдружение КАЖИ, фондация „Дивите животни“ и „Animal Hope - Варна“. Тяхното писмено искане е изпратено на 16-и октомври до Министерството на земеделието и храните.

Резултат от тази проверка все още не е оповестен.


Очаква се да бъде насрочено заседание на Комисията по земеделието и храните в Парламента за разглеждане и гласуване на внесения в началото на септември законопроект за забрана добива на ценни кожи у нас. При разглеждане в първата Комисия (комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите), законопроектът беше подкрепен почти единодушно от всички депутати.

Внесеният законопроект предвижда забраната на фермите за кожи да влезе в сила от 1 януари 2021 г. В свое становище от този месец, Министерството на околната среда подкрепи забраната. С това то потвърждава и неблагоприятните рискове от фермите за кожи върху биоразнообразието и околната среда. Клетката пред прозорците на Парламента и всички хора, решили да останат в нея, ще напомнят на депутатите, че се чака тяхното адекватно решение.


До клетката ще има голям плакат, на който минувачите ще могат да напишат посланията си до депутатите.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях

Това е първата норма от основните начала на християнската социология, а и на морала, донесен в света от Спасителя. Това е основата, но тя не е достатъчна, за да се достигне до по-съвършен живот. Синът Божи изяснява "дай, за да получиш", но така постъпват и езичниците. От гледище на Христовия морал естествено тази максима трябва да прерасне в..

публикувано на 29.09.24 в 09:10
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20