Приемната грижа спасява детството. Около 2000 са приемните родители у нас, около 2000 са изоставените деца на година. Какво мотивира доброволната и професионална приемна грижа? Защо приемните родители нямат социална сигурност у нас?
На 15 ноември в хотел „Балкан“ ще бъдат връчени наградите „Спасители на детството“ за принос в развитието на приемната грижа в България. Отбелязва се и 10-ата годишнина от създаването на Националната асоциация за приемна грижа.
Националната асоциация за приемна грижа е единствената българска неправителствена организация, учредена от приемни родители и професионалисти, които вярват, че за хиляди деца без родителска грижа в България най-добрата алтернатива за живот извън институция е приемното семейство.
В "Нашият ден" Мирослав Долапчиев, председател на НАПГ и приемен родител, коментира:
"С годините организацията се превърна в общество на хора, които създават процеси, налагат политики, създават услуги, които да подкрепят и да развиват приемната грижа, въпреки всичко. А това е много, защото реално в България има огромен недостиг на приемни родители.
Всичко започва от неразбирането на държавата за приоритета на тази нужда.
Това е нужда на нашето общество, на самата държава. Нуждата децата ни да живеят в здравословна семейна среда, въпреки невъзможността да бъдат при собствените си родители. И тази услуга се нарича приемна грижа. Тя не е приоритет за държавата, тя е наложена от Европа и докато държавата не приеме като собствена и не инвестира в приемната грижа, никога няма да се получи както трябва", подчерта Мирослав Долапчиев.
Мария Благоева, приемен родител, определи отношението като най-болезнено:
"Едно недооценяване на ролята на приемната грижа, да не кажа подценяване. Виждате какви брожения, изправяне на организирани общества срещу приемната грижа, които, според мен, просто не са наясно за какво става въпрос. Таз версия, която се лансира между хората, че някой ще им вземе децата...
Приемните родители не взимат деца, приемните родители се грижат за деца, които имат нужда от помощ и чиито биологични родители в този момент имат нужда от подкрепа.
Приемната грижа прекъсва този порочния кръг и създава други ценности и това е полезно за цялото общество, сподели Мария Благоева.
Последното издание на популярното ловно-рибарско предаване "И рибар съм, и ловец съм" е посветено, както винаги, на теми, изключително интересни за природолюбителите. Като например, големия традиционен за началото на април празник – Празника на гората! А вторият сюжет ни спира дъха, защото става дума за мечки! Нашите родни български мечки в..
Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...
Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента. Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..
Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..
Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg