Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

100 години от рождението на проф. Сава Димитров

На 19 октомври 1919 г. е роден създателят на българската съвременна кларинетна школа проф. Сава Димитров.
„Това е акт на признателност от всички възпитаници на кларинетната ни школа. Всички оценяват огромния труд, многото постоянство и отдаденост на Професора – казва Сава Димитров, негов внук. Професорът направи много. Когато се връща от Чехия прави революционно нещо. Той сменя системата на инструментите, на които ние свирим днес. Той успява да убеди тогавашния управленски апарат на държавата, че е необходимо да се премине към тази нова, по онова време революционна, сега я наричаме съвременна система „Бьом“.

На концерта в камерна зала „България“ на 19 ноември от 19.00 часа ще излязат няколко поколения български кларинетисти. Ще свирят Атанас Колев, бивш първи кларинетист на Националното радио, както и Данчо Радевски, и най-младият Кристиян Калоянов, и двамата от същия състав. Самият внук на Професора също ще свири заедно с Петьо Бобев и Михаил Живков от Софийската филхармония, Станимир Чанков – първи кларинетист на Пловдивския оркестър, Росен Идеалов – дългогодишен преподавател в националното музикално училище и в Националната академия, Борислав Йоцов – доцент в Националната академия, диригент и директор на Нов симфоничен оркестър, Явор Добрев. Изпълненията на музикантите ще съпровожда на рояла Огняна Соколова – „Мога в момента да я нарека титуляра на кларинетната школа в България, която съпровожда нашите студенти и ученици“.

В програмата са включени три любими пиеси на проф. Димитров: Голямо концертно дуо, оп.48 на Карл Мария фон Вебер; Соната за кларинет и пиано №1, оп. 120 на Йоханес Брамс и Соната за кларинет и пиано, оп. 167 на Камий Сен-Санс.
Последните две творби са записани от проф. Сава Димитров и проф. Люба Енчева и това са първите издадени в България произведения за кларинет и пиано в изпълнение на български музиканти.

Има ли изненада и каква е тя? „Има и тя е в решението ни всеки един от нас да избере своя любима част от тези творби, която да изпълни“.
Целия разказ на проф. д-р Сава Димитров чуйте в звуковия файл.


Чуйте гласа на проф. Сава Димитров запазен в Златният фонд на БНР
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20