На 19 октомври 1919 г. е роден създателят на българската съвременна кларинетна школа проф. Сава Димитров.
„Това е акт на признателност от всички възпитаници на кларинетната ни школа. Всички оценяват огромния труд, многото постоянство и отдаденост на Професора – казва Сава Димитров, негов внук. Професорът направи много. Когато се връща от Чехия прави революционно нещо. Той сменя системата на инструментите, на които ние свирим днес. Той успява да убеди тогавашния управленски апарат на държавата, че е необходимо да се премине към тази нова, по онова време революционна, сега я наричаме съвременна система „Бьом“.
На концерта в камерна зала „България“ на 19 ноември от 19.00 часа ще излязат няколко поколения български кларинетисти. Ще свирят Атанас Колев, бивш първи кларинетист на Националното радио, както и Данчо Радевски, и най-младият Кристиян Калоянов, и двамата от същия състав. Самият внук на Професора също ще свири заедно с Петьо Бобев и Михаил Живков от Софийската филхармония, Станимир Чанков – първи кларинетист на Пловдивския оркестър, Росен Идеалов – дългогодишен преподавател в националното музикално училище и в Националната академия, Борислав Йоцов – доцент в Националната академия, диригент и директор на Нов симфоничен оркестър, Явор Добрев. Изпълненията на музикантите ще съпровожда на рояла Огняна Соколова – „Мога в момента да я нарека титуляра на кларинетната школа в България, която съпровожда нашите студенти и ученици“.
В програмата са включени три любими пиеси на проф. Димитров: Голямо концертно дуо, оп.48 на Карл Мария фон Вебер; Соната за кларинет и пиано №1, оп. 120 на Йоханес Брамс и Соната за кларинет и пиано, оп. 167 на Камий Сен-Санс.
Последните две творби са записани от проф. Сава Димитров и проф. Люба Енчева и това са първите издадени в България произведения за кларинет и пиано в изпълнение на български музиканти.
Има ли изненада и каква е тя? „Има и тя е в решението ни всеки един от нас да избере своя любима част от тези творби, която да изпълни“.
Целия разказ на проф. д-р Сава Димитров чуйте в звуковия файл.
По онова време, в изглеждащия сега далечен като друга галактика край на 80-те години, почти всеки интелигентен метъл фен харесваше "Куинсрайк". Или най-малкото беше заинтригуван от тях. В морето от твърди банди те бяха нещо ярко и различно, звучаха сложно, но увлекателно, а концептуалните идеи на албумите им бяха съизмерими с величия като "Пинк Флойд" и..
Голямата награда за изкуство на държавата е най-високата награда, която Залцбург присъжда на всеки четири години в областта на визуалните изкуства, литературата, музиката и сценичните изкуства. През 2024 г. Александра Карастоянова-Херментин ще бъде първата жена композитор, която ще я получи. Церемонията по награждаването ще се състои на 12 ноември в..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон 2024/2025, които ще се състоят в Първо студио на Радиото. Първият концерт е на 13 ноември, сряда, с начален час 19.30. Програмата е избрана и селектирана от Любомир Денев-син, който ще дирижира..
"Катя Кабанова" на Леош Яначек се игра през октомври в Кралската опера на Валония в Лиеж в нова постановка на френската режисьорка Орор Фатие. В шестата творба на бележития чешки композитор са отразени две негови големи увлечения. Първото е голямата му страст към руската литература, а второто е несподелената, платоническа любов на Яначек към доста..
Калифорнийският автор Дейвид Беласко вдъхновява два напълно различни женски персонажа в творбите на Пучини. Мадам Бътерфлай съществува само чрез желанието на мъжете и умира с разбито сърце, както са склонни да правят оперните героини, докато Момичето от Златния Запад получава когото иска с огнестрелно оръжие в ръце. "В Лион диригент на Пучини е..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Симфоничният оркестър на Българското национално радио започва нова линия концерти с изцяло българска музика. Предвидени са четири събитията през сезон..
"Sci-Fi Фолклор" изследва културния континуитет между две на пръв поглед противоположни естетически територии, маркирани от времевата дистанция на миналото..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg