Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антибиотиците – между ползата и резистентността

БНР Новини
Снимка: Pxhere

Европейският ден на антибиотиците всъщност е Ден на разумната, отговорна употреба на антибиотици. Върху това акцентират гостите на Александър Райчев в „Нашият ден“ адв. Мария Петрова, специалист по медицинско право, и проф. Витан Влахов.

Откриването на антибиотиците е едно от големите постижения на съвременната медицина, това обаче не означава, че трябва да си ги изписваме сами и да ги приемаме както намерим за добре. Както е известно от фармацията – разликата между лекарството и отровата е в дозата.

"Произволният прием на антибиотици води до антибиотична резистентност – на това наблегна адв. Петрова.

33 хил. души умират всяка година от инфекции от резистентни към антибиотиците бактерии по данни на Световната здравна организация.

Проблемът с устойчивостта към антибиотици донякъде се дължи на занижения контрол на продажбата на антибиотици. 

В аптеките услугата е с сведена до покупко-продажба, без консултация. Продават лекарства без рецепта, за да не „ядосват“ клиента и това е част от проблема.

Проблемът може да се реши със създаването на единна електронна система за проследяване на лекарствената съдба на болния – каза адв. Петрова.

Резистентността към антибиотици се ускорява от злоупотребата и прекомерната употреба на антибиотици, както и от лоша профилактика и контрол на инфекциите.

Чували сте го и преди, нека ви го каже и проф. Влахов: "Простудата и грипът не бива да се лекуват с антибиотици.

Не бива да зачестява употребата на широкоспектърни антибиотици – допълни той. – Антибиотици се приемат не по-малко от 3 до 5 дни – защото поемането на по-малко от три дни е краткият път към създаването на резистентност – каза още проф. Влахов и обобщи:

Разумна употреба на антибиотици означава – не повсеместна, разумно преценена по отношение на необходимост, на избор на средството, на дозировка и на индивидуалните особености на болния.“



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45