Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой източи язовир „Студена“

Местните избори се оказаха пагубни за Перник, тъй като само отлагаха решението на кризата, която остави града без вода

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Как се стигна до бедствената ситуация с водния режим в Перник? Защо сигналите за приближаваща криза са били пренебрегвани и ако сегашната власт е знаела това, защо в цялата предизборна кампания не го повдигна – тези тревожни въпроси зададе в „Нашият ден“ Ива Дойчинова на новоизбрания зам.-кмет на града Мирослав Стоицев.

Стоицев нямаше отговор на въпроса защо сигналите са били пренебрегнати, а причините за водния режим са много и кризата не е само в премълчаването преди местните избори. 

Месеци наред оттокът от "Студена" е надвишавал многократно притока и въпреки това до началото на ноември водоподаването за промишлеността не е било спряно. Многобройните и зачестяващи аварии, амортизираната водопреносна мрежа и загубите, достигащи до 60-65%, имат своя дял в създалата се ситуация.

Стоицев не даде убедителен отговор и на въпроса защо язовирът е захранвал "Стомана" Перник и едва след обявяването на водния режим подаването е спряно.

Стана ясно че, годината не е била по-суха от предишните, така че този път не можем да обвиняваме природата.

Как новата управа смята да се справи с кризата, за която не е подготвена?

"Тук думата трябва да имат ВиК специалистите – посочи Стоицев. Което отваря нови въпроси, например защо беше уволнен управителят на ВиК дружеството Иван Витанов, който е подавал сигнали за надвисналата опасност още от пролетта?

Витанов все още не е уволнен, той е на работа и продължава да взима решения – от една страна, каза зам.-кметът и добави, че оставката му би била стъпка в правилната посока.“ 

Ива Дойчинова и Атанас Паскалев

Тук се намеси и гостът в студиото Атанас Паскалев, инженер и член на УС на Асоциацията по водите, изтъквайки че:

Нови уволнения във ВиК само ще задълбочат кризата, тъй като там са специалистите, които трябва да посочат вариантите за действие.“

От позицията на експерт Паскалев говори за необходимостта от системно решаване на проблема, за създаването на „водни субсидии“ и за умното управление на водния ресурс. Чуйте целия разговор.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55