Темата на деня е убийството на Чарли Кърк, което се превърна в пореден повод за поляризация в САЩ, а и у нас. Консервативният активист беше застрелян по време на лекция със студенти в Юта. Убиецът се издирва.
Това е поредното политическо нападение в САЩ от общо 150 само от началото на годината. През юни американското общество беше разтърсено от друго убийство – това на демократката Мелиса Хортман и нейния съпруг.
За тъканта на американското общество, белязана от културата на оръжията, за засилващата се агресия, за "балоните", които обитаваме – разговор по телефонната линия на "Нашият ден" с журналистката Мария Черешева.
Черешева не се присъединява към крайните изводи за настъпила нова гражданска война в САЩ. От друга страна, журналистката отбелязва, че от 2011 година насам опитите за атентати върху политически лица в Щатите зачестяват.
"Политическо насилие има и от двете страни, особено след щурма на Капитолия след победата на Байдън на предишните президентски избори (2021)", заявява Черешева.
"Говорим за засилваща се радикализация – включително в начина, по който се коментират подобни събития и от обществени коментатори", добавя тя.
По думите на Черешева в САЩ съществуват два паралелни свята. От време на време те се засичат, и то агресивно. Втората поправка в Конституцията на САЩ легализира притежаването на оръжие. Черешева изтъква, че в деня на убийството на Кърк в Колорадо се случва поредната стрелба в училище, по време на която ученик ранява двама свои съученици, а след това самият той бива ликвидиран.
"Това са огромни трагедии, които травмират американското общество", коментира журналистката.
Минути преди да бъде застрелян, Кърк защитава именно Втората поправка и конституционното право на американските граждани да притежават оръжие. Черешева е скептична, че ще последват политически промени за овладяване на проблема.
"Ние не знаем убиецът кой е и защо е убил Чарли Кърк, на този етап", подчертава Черешева по повод крайните изводи и генерализации, последвали в публичното пространство.
Журналистката завършва с думите: "Убийството беше инструментализирано буквално минути след него за политически цели."
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Стартира най-новата рубрика на юридическото предаване на БНР "Законът и Темида". Тя се нарича "Параграф семейство". Семейното право е много подценявано, а касае всички. В този момент то е в една много уязвима ситуация, защото има много законодателни инициативи, непрекъснато се развиват. В рубриката "Параграф семейство" ще стане дума за всичко, свързано..
"Съпротивата срещу тоталитарния режим е сравнително добре изследвана, но аспектът на младежката съпротива остава в сянка. Смятам, че тя заслужава да се отдели и да се осмисли самостоятелно – казва Петя Ангелова, културолог в Софийския университет, автор на изследване по темата. – Самите млади имат осъзнато ангажиране към историческите процеси. И през..
Нова вълна на Covid-19 – пикът се очаква в края на месец септември, обяви Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Броят на заразените нараства с 30 % на седмична база и ще се удвои. В Lege Artis разговаряме с проф. Тодор Кантарджиев , епидемиолог и бивш директор на НЦЗПБ. По думите на Кантарджиев към момента случаите..
Спешната помощ в криза – това сочи анализ на Съюза на парамедиците в България, изготвен на база запитване до Министерството на здравеопазването и до центровете за спешна медицинска помощ по Закона за достъп до обществена информация. 340 места в системата са трайно незаети. Най-много специалисти липсват край морето, в София и в Силистра...
Как се разходват средствата за здравеопазване? В Lege Artis Петя Георгиева, икономист от Института за пазарна икономика, коментира отчета на НЗОК за 2024 година. Георгиева обяснява, че са похарчени малко над 18% повече средства от предходната година. Това, от една страна, не е изненада, защото бюджетът тенденциозно се увеличава...
Международният поетичен фестивал " Софийските метафори" съчетава съвременна поезия, музика, визуални и сценични изкуства по начин, достъпен за широката..
Изложбата “Димитър Яранов – 1964-2024 г.” се открива на 10 септември от 18:00 часа в галерия “Академия”. Експозицията включва живопис и рисунки на..
Връчиха наградите за съвременно визуално изкуство на третото издание на Форума “Буна”. Тази година то се проведе под надлсов “Откритие и другост в Ерата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg