Наградата за млади поети „Владимир Башев“ тази година за 50-и път награди млад поетичен талант. Поетът Иван Ланджев, спечели журито с последната си стихосбирка „Ти, непрестанна новина“.
Тази награда стана доста популярна през годините, когато сегашни известни поети я спечелиха – Драгомир Асенов, Калин Донков, Надя Попова и много други. За нея има възрастови ограничения – кандидатите трябва да са публикували поне една поетична книга преди да навършат 32 години. На тези години вече станалият класик Владимир Башев е бил издал 7 стихосбирки, преди да загине нелепо в автомобилна катастрофа през 1966 година. Наградата се присъжда всяка нечетна година от края на 60-те години на миналия век насам.
Иван Ланджев – сегашният носител на приза „Владимир Башев“, не е неизвестно име – досега има няколко стихосбирки, сценарист е на известни телевизионни сериали като „Под прикритие“, „Столичани в повече“ и други, преподава руска литература и пише от време на време и в големите ежедневници.
Един от членовете на журито, отличило Иван Ланджев – поетесата Валентина Радинска – обясни пред микрофона на „Нашият ден“ защо лично тя е предпочела Иван Ланджев за тазгодишен лауреат на наградата „Владимир Башев“. Радинска не се изказа много ласкаво за някои млади хора, които пишат поезия просто защото искат да пишат нещо, но за Иван Ланджев – „той е естествен и непреднамерен и е голям талант“, по нейните думи.
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg