„Каруцата на село Могила“ – това странно, даже предизвикателно заглавие на една интересна изложба, всъщност ни въвежда в художествения свят на автора, изпълнен с асоциации и нестандартни размисли. Става въпрос за експозицията от живописни, графични творби и инсталация на художника професор доктор Спартак Паскалевски, която можете да видите до 10 декември в Градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен.
Експонираните произведения в някаква степен са посветени на известните шуменски личности Ганчо Мошков, Енчо Русев и Георги Узунски, създавали през годините вълнуващи творби на поетичното слово. Донякъде тази експозиция е в памет на креативното личностно присъствие в града на художника Янаки Манасиев.
Графичните цикли на Спартак Паскалевски имат отношение в общуването му с младия поет Веселин Иванов от село Могила, в чийто двор художникът вижда оставена в заслужен покой стара селска каруца. В образа на каруцата авторът съзира търсения символ на пътя и мисията на твореца, за неговия живот и съдбата на сътвореното от него. Също така изложените живописни платна продължават темата за „пътя“ и „пътуването“ в света на човешките преживявания, очаквания, тревоги и надежди.
Спартак Паскалевски е художник изследовател, философ, вглеждащ се в културите на Средиземноморието, Египет, древна Гърция и Рим, и върху тези архетипни основи изгражда концептуално изложбата си. Това се потвърждава от негови изложби и цикли като „Очите на душата“ в Атина, проекта „Сецесионът – живописният език на подсъзнанието“, „Целувката на Юда“, „Проекция на сакралното“, „Мистичен празник“ и други. Изявяващ се между Германия, Гърция и България, Спартак Паскалевски е един космополитен артист, който и в този проект, и с другите свои изяви разказва и съхранява вълнуващи послания за културната памет на своето време и духовния живот на епохата. Предстои и издаването на неговия труд за Ел Греко, великият испанец от гръцки произход.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg