„Каруцата на село Могила“ – това странно, даже предизвикателно заглавие на една интересна изложба, всъщност ни въвежда в художествения свят на автора, изпълнен с асоциации и нестандартни размисли. Става въпрос за експозицията от живописни, графични творби и инсталация на художника професор доктор Спартак Паскалевски, която можете да видите до 10 декември в Градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен.
Експонираните произведения в някаква степен са посветени на известните шуменски личности Ганчо Мошков, Енчо Русев и Георги Узунски, създавали през годините вълнуващи творби на поетичното слово. Донякъде тази експозиция е в памет на креативното личностно присъствие в града на художника Янаки Манасиев.
Графичните цикли на Спартак Паскалевски имат отношение в общуването му с младия поет Веселин Иванов от село Могила, в чийто двор художникът вижда оставена в заслужен покой стара селска каруца. В образа на каруцата авторът съзира търсения символ на пътя и мисията на твореца, за неговия живот и съдбата на сътвореното от него. Също така изложените живописни платна продължават темата за „пътя“ и „пътуването“ в света на човешките преживявания, очаквания, тревоги и надежди.
Спартак Паскалевски е художник изследовател, философ, вглеждащ се в културите на Средиземноморието, Египет, древна Гърция и Рим, и върху тези архетипни основи изгражда концептуално изложбата си. Това се потвърждава от негови изложби и цикли като „Очите на душата“ в Атина, проекта „Сецесионът – живописният език на подсъзнанието“, „Целувката на Юда“, „Проекция на сакралното“, „Мистичен празник“ и други. Изявяващ се между Германия, Гърция и България, Спартак Паскалевски е един космополитен артист, който и в този проект, и с другите свои изяви разказва и съхранява вълнуващи послания за културната памет на своето време и духовния живот на епохата. Предстои и издаването на неговия труд за Ел Греко, великият испанец от гръцки произход.
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсиа Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Над 1500 души, живеещи в домове за възрастни в цялата страна, ще бъдат зарадвани с празнична трапеза благодарение на Фондация "Предай нататък". А в София..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg