Книгата с избрани стихотворения на Иван Радоев „Приготви се да нямаш“ беше представена в Литературен клуб „Перото“.
Проф. Александър Шурбанов е направил подбора в стихосбирката, каквато е идеята на самата поредица: „Избрани според афинитета, проницателността и естетическите критерии на наш съвременник със съизмерима творческа биография и представени в книга“.
На премиерата, прав или не, проф. Александър Шурбанов твърдеше, че голямата си поезия Радоев прави в последните години на живота си и тя е съвършено различна от писаното преди това.
Изказаха се още проф. Цочо Бояджиев и Иван Ланджев, а Стоян Алексиев разказа свои спомени от срещата си като млад актьор с Иван Радоев и прочете негови стихове.Иван Радоев е роден на 30 март 1927 г. в гр. Пордим. Учи гимназия в Плевен, следва право (1947-1949) и Българска филология (1949-1951) в Софийския университет. Работи като редактор във в. „Стършел“, в. „Родни криле“, сп. „Български воин“, Българска телевизия, като драматург в Народната опера - София (1963-1968), в театър „Сълза и смях" (1970-1972), театър „София“ (1972-1986), Пернишкия театър (1986-1990). Публикува поезия от 1939 г.
Сред най-значимите му стихосбирки са: „Пролетно разсъмване. Стихотворения“ (1953), „Стихотворения“ (1958), „Баладична поема“ (1960), „Един бял лист“ (1975), „Стихотворения и поеми“ (1978), „Грешни сънища. Стихотворения и поеми“ (1987), „Бяло потъване. Децими. Феникс“ (1992). Той е един от създателите на лиричната драма у нас – „Светът е малък“, „Голямото завръщане“, „Червено и кафяво“, „Садал и Орфей“, „Човекоядката“, „Биволът“, „Чудо“, „Сън“ и др., които и днес се играят по българските театри. Умира през 1994 г.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg