Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Леон Даниел – режисьорът на театралния анализ

Леон Даниел
Снимка: ЦЕБС „Алеф”

За някои личности на духа скърбим дълбоко при раздялата си с тях, но доста бързо ги забравяме.

Един от тези хора е режисьорът Леон Даниел. През 2008 година се простихме с него – с един гениален режисьор и театрал, а също и писател. Почти няма творци от онова време – от 60-те до 90-те години на миналия век, толкова невървящи по каноните и искащи повече духовност в сферата на изкуствата. Леон Даниел правеше точно това, независимо от факта, че си имаше доста неприятности с властта по време на социализма.

Най-модерните пиеси за времето от края на 20 век – „В очакване на Годо“ на Самюел Бекет, „Носорози“ от Южен Йонеску, „Вернисаж“ от Вацлав Хавел – са поставяни от Леон Даниел. А по-младите тогава режисьори, сценаристи и актьори, работили с него, и до днес се смятат за негови ученици, независимо че не е бил допуснат да преподава в едновремешния ВИТИЗ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията в Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32