В България едва 10% от хората с увреждания работят, заяви на пресконференция в БТА по случай Международния ден на хората с увреждания Елка Тодорова, председател на Управителния съвет на Националната федерация на работодателите на хората с увреждания. В Западна Европа този процент е – 30, което е един от показателите за по-добрата интеграция на тези хора в обществото.
В България през последните една-две години се предприеха, включително и под натиска на гражданското общество, редица важни законови промени за подобряване на социалното включване на тези хора в българското общество, най-важната от които е новият Закон за хората с увреждания. Член 38 в този закон третира възможностите на така наречената „социална икономика” да създава условия за по-широко, подпомагано и насърчавано от държавата, наемане на работа на хора с увреждания. Разбира се, става въпрос за работа, съобразена с техните възможности и работни места адаптирани за тази цел със средства от страна на държавата. Само в тазгодишния бюджет за тази цел са предвидени 4 милиона лева, като досега са усвоени едва 0,5 млн. Сега на ход са българският бизнес, държавната администрация и самите хора с увреждания с техните усилия да приложат закона на практика.
Да подпомогне тези усилия на държавата и обществото си поставя за цел създаденият неотдавна сайт Работоспособни.бг. Това е независима кариерна платформа, създаваща комуникационна среда в подкрепа на специфичния пазар на труда, обхващащ хората с увреждания в трудоспособна възраст и нарастващия брой социално отговорни работодатели.
По повод Международния ден на хората с увреждания Министерството на труда и социалната политика връчи своите Годишни национални награди за социални иновации 2019. Втора награда в категория „Социални иновации, свързани с предоставяне на социални продукти и услуги“, получи екипът на платформата Работоспособни.БГ.
Пламен Проданов и Христина Бързанова, които работят в сайта, гостуваха в предаването „Познати и непознати“, където разказаха за целите, които си поставят и своята работа. Освен тях в разговора взеха участие Елка Тодорова – председател на Националната федерация на работодателите на хора с увреждания, Силви Таниелян, специалист човешки ресурси във фирма, която наема и в която работят хора с увреждания, и която използва платформата, и доц. д-р Стоян Ставру от БАН.
Те разказаха как мрежата в полза на хора със специфични потребности и възможности при търсене на работа „Работоспособни.БГ“ може значително да промени живота на хората с увреждания и да подпомогне желанието на българското на общество за тяхната по-добра социализация.
Какво още казаха събеседниците в студиото, можете да чуете в звуковите файлове
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
България за първи път има свой представител в Глобалната младежка академия ( Global Young Academy – GYA ). Това е гл. ас. д-р Александра Миланова от Института за балканистика с Център по тракология при БАН. Тя беше избрана сред стотици кандидати от цял свят заради своите високи академични постижения, международни изяви и обществена ангажираност...
Въпреки че за тях се чува по-рядко, добри примери и щастливи истории в българските училища има много. За да се промени картината на средното ни образование обаче, тези примери би трябвало да се проучат внимателно и да се намери начин те да станат норма. Като че ли най-ярки са случаите в "проблемни" райони, общности и селища, където достъпът до..
На 6 март министърът на културата Мариан Бачев отстрани арх. Петър Петров от поста директор на Националния институт за недвижимо културно наследство..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител..
"Shining Wind/Сияен вятър" е двуезична хайку антология, която събира 139 поети от 16 държави. Тя излиза на английски и български език и има международен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg