Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова платформа приобщава повече хора с увреждания към пазара на труда

Зам.-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова връчва наградата на Пламен Проданов
Снимка: Работоспособни.бг

В България едва 10% от хората с увреждания работят, заяви на пресконференция в БТА по случай Международния ден на хората с увреждания Елка Тодорова, председател на Управителния съвет на Националната федерация на работодателите на хората с увреждания. В Западна Европа този процент е – 30, което е един от показателите за по-добрата интеграция на тези хора в обществото.

В България през последните една-две години се предприеха, включително и под натиска на гражданското общество, редица важни законови промени за подобряване на социалното включване на тези хора в българското общество, най-важната от които е новият Закон за хората с увреждания. Член 38 в този закон третира възможностите на така наречената „социална икономика” да създава условия за по-широко, подпомагано и насърчавано от държавата, наемане на работа на хора с увреждания. Разбира се, става въпрос за работа, съобразена с техните възможности и работни места адаптирани за тази цел със средства от страна на държавата. Само в тазгодишния бюджет за тази цел са предвидени 4 милиона лева, като досега са усвоени едва 0,5 млн. Сега на ход са българският бизнес, държавната администрация и самите хора с увреждания с техните усилия да приложат закона на практика.

Да подпомогне тези усилия на държавата и обществото си поставя за цел създаденият неотдавна сайт Работоспособни.бг. Това е независима кариерна платформа, създаваща комуникационна среда в подкрепа на специфичния пазар на труда, обхващащ хората с увреждания в трудоспособна възраст и нарастващия брой социално отговорни работодатели.

По повод Международния ден на хората с увреждания Министерството на труда и социалната политика връчи своите Годишни национални награди за социални иновации 2019. Втора награда в категория „Социални иновации, свързани с предоставяне на социални продукти и услуги“, получи екипът на платформата Работоспособни.БГ.

Пламен Проданов и Христина Бързанова, които работят в сайта, гостуваха в предаването „Познати и непознати“, където разказаха за целите, които си поставят и своята работа. Освен тях в разговора взеха участие Елка Тодорова – председател на Националната федерация на работодателите на хора с увреждания, Силви Таниелян, специалист човешки ресурси във фирма, която наема и в която работят хора с увреждания, и която използва платформата, и доц. д-р Стоян Ставру от БАН. 

Те разказаха как мрежата в полза на хора със специфични потребности и възможности при търсене на работа „Работоспособни.БГ“ може значително да промени живота на хората с увреждания и да подпомогне желанието на българското на общество за тяхната по-добра социализация.

Какво още казаха събеседниците в студиото, можете да чуете в звуковите файлове




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как се "отглеждат" иновации

На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..

публикувано на 20.02.25 в 08:54

Пътешествията по света на един преводач

Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...

публикувано на 20.02.25 в 08:22
„Обесването на Васил Левски“, худ. Борис Ангелушев, 1942

Левски: история и национална митология

152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...

публикувано на 19.02.25 в 17:57

Как се рецитират стихове за герои

На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..

публикувано на 19.02.25 в 16:31
Медресето Хатуние в Караман

Караман – истории от Анадола

"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..

публикувано на 19.02.25 в 13:05