Превърна ли се корупцията у нас в спектакъл, наблюдаван и от външните наблюдатели, които отбелязват как за поредна година се проваляме в опитите си, ако не да се преборим, то поне да ограничим разрастването на корупцията? В студиото на "Нашият ден" гостува доц. Григор Сарийски.
Хляб и корупция донякъде е парафраза на прословутото panem et circenses, а поводът да започнем с хляба е 10-годишнината на Хлебното движение (Bridging Resources for Ecological and Art-based Development).
Колкото до корупцията – у нас БВП на глава от населението е 50% от средноевропейския – доближаването до европейското ниво за последните години е с 3% – за сравнение Румъния има 64% от средноевропейското ниво на БВП. България е на печалното 111 място по борба с организираната престъпност – последно в ЕС, Румъния е на 50 места пред нас: "Това, което Румъния направи, а България – не, е борбата с корупцията" – изтъкна доц. Сарийски.
По независимост на съдебната система България е на 89 място. По ефективност на регулаторната рамка при решаване на съдебни спорове – 94 място. Защита на правото на собственост – 105 място. Качество на пътната инфраструктура – 103 място.
Къде е причината за тези печални резултати при всички заявени мерки и приоритети за борба с корупцията
"Проблемът е в прилагането на тези приоритети – каза доц. Сарийски. – Законът за противодействие на корупцията е порочно заченат. Народното събрание избира членовете на Комисията за борба с корупцията и така стигаме до парадоксалната ситуация, в която човекът с терасата разследва човека с асансьора. И всички мерки като че ли водят до наливане на още и още пари в пробития казан на корупцията.
Колко губи България от корупция
14% от БВП – все едно по една средна заплата от два и половина милиона работещи българи да бъде взета – тези пари била утроили бюджета за социални разходи.
Защо наблюдаващите институции гледат спектакъла на корупцията у нас, поклащайки пръст, без реално да помагат да справяне с проблема?
"Външните ни партньори виждат България като ресурсна икономика. За 30 години България не можа да произведе нито един продукт – телевизор, телефон, нещо... България е потребител за външни стоки" – изтъкна Григор Сарийски.
Има ли все пак изход от този омагьосан кръг, който ни тегли все по-надолу
През изминалата година "Апартаментгейт" поне вдигна нивото на нетърпиимост към част от най-видимите прояви на корупция. До хората трудно стига новината за присвоени 10 милиона – тъй като те не могат да си представят 10 милиона, но апартаментът е нещо, което хората ясно визуализират.
Наред с гражданското неподчинение, ефективно средство за противодействие на корупцията би било ограничаване броя на мандатите във всяка една сфера на обществения и политически живот.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg