Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли достатъчен контрол от Агенцията по храните

Как реагира Българската агенция по безопасност на храните на сигналите за салмонела в пилешко месо, внос от Полша

БНР Новини

Само от октомври досега Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е пропуснала 7 предупреждения за салмонела, сигнализираха от Активни потребители във връзка с опасността от заразяване със салмонела, след като стана ясно, че най-малко 100 тона пилешко месо, внос от Полша и заразено с бактерията, са стигнали до българския пазар. Информацията за заразено месо е разкрита със закъснение. Първият сигнал за внос на заразено месо пристига още през март т.г. Предупрежденията, изпратени до БАБХ, са общо 17. Не е съвсем ясно какво е станало с всичките количества – първо 100 тона, после 522 тона – охладена пилешко месо, в които са установени проби салмонела. 

В „Нашият ден“ Александър Райчев коментира темата с Деница Костова от Европейски институт за риск политика.

Има ли достатъчен контрол от БАБХ?

„Да, достатъчен има“ – каза Костова.

Къде се къса нишката. Защо обществото не получава достатъчно ясни сигнали какво се случва?

„Проблемите са на ниво обучение, експертиза, обмяна на опит – изтъкна Костова. – БАБХ действа регионално, не може в София да се забранява нещо на едно предприятие, а в Бургас да е позволено, когато става дума за един и същи продукт и едно и също производство.“

Поне по отношение на обмяната на опит може да се направи нещо. БАБХ би трябвало да утвърждава новите и прецизни стандарти по отношение на контрола и качеството на храните, а не да влиза в предприятия, които вече са ги въвели и работят по тях“ – изтъкна Костова

Повече за проблема със салмонелата в пилешкото и иглата, открита в свинска пържола, можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30