Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родени с телефон

Навлизането на смартфона радикално промени всеки аспект от живота на тийнейджърите – от естеството на техните социални контакти до психичното им здраве

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Китай е първата страна в света, която обяви зависимостта от смартфон за заболяване. Там има лагери за "дигитален детокс", в които родители изпращат тийнейджърите си. Тези лагери много приличат на казарма. Ние не сме китайци, но сме родители и с нарастваща тревога наблюдаваме зависимостта на децата си от телефоните. 

Родени между 1995-а и 2012 г., така нареченото поколение Z или iGen, растат със смартфони, имат профил в "Инстаграм" още преди да влязат в гимназия и не си спомнят времето преди интернет.

Навлизането на смартфона радикално промени всеки аспект от живота на тийнейджърите от естеството на техните социални контакти до психичното им здраве.

Всички виждаме негативите на продължителното време, което децата прекарват с телефонаще ги познаете по изгърбената стойка и двойната брадичка, която формират от ранна възраст.

Наред с това тенденцията има и положителни страни – тъй като са по-малко склонни да напуснат дома си (стига той да осигурява добра интернет връзка), днешните юноши са по-малко склонни да злоупотребяват с алкохол, да шофират в нетрезво състояние и да правят секс. Раждаемостта сред тийнейджърите се понижава, за Северна Америка например с рекордните 67% през 2016-а спрямо пика и през 90-те години на ХХ в.

Същевременно можем да говорим за истинска криза на психичното здраве. Днешните деца са много по-лабилни емоционално, те са силно зависими от оценката на околните и се изправят през форми на кибертормоз или манипулации, непознати за предходните поколение. 

От 2011 г. насам нивата на депресия сред тийнейджърите и самоубийствата в тази възрастова група бележат драстичен ръст. Не би било преувеличено да опишем поколението Z като изправено пред най-тежката криза с душевното здраве от десетилетия насам. До голяма степен за влошаването на това положение са виновни техните телефони.

Анна Тодорова. Снимка Здравко ПетровТова ни изправя пред нови предизвикателства като родители. Не помага нито игнорирането на проблема, нито отнемането на телефона. Преди да се намесим по някакъв начин, е добре да се вгледаме в собственото си поведение, защото, ако самите ние сме сраснали с телефона, няма как да искаме от детето си да го оставя за известно време.

А времето без смартфон е важно

„Тийнейджърите, които прекарват повече от средното време пред екрана, са по-склонни да бъдат нещастни, а онези, които влагат това време във всякакви други дейности, са по-склонни да бъдат щастливи. Няма нито едно изключение – всички дейности пред екрана са свързани с по-малко щастие, а всички дейности, за чието извършване не стоим пред екран, водят до повече щастие“ – пище Джийн М. Туенге в прочутата си статия "Унищожиха ли смартфоните цяло поколение?", публикувана в сп. "Атлантик".

Затова е важно да познаваме и наблюдаваме децата си, а когато решим да се намесим, да го правим разумно, последователно и спокойно. 

Чуйте съветите на психолога Анна Тодорова. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05