Тази година един от най-популярните музикални проекти на Европейския съюз за радио и телевизия – Специалният Коледен ден на Еврорадио, провежда юбилейното си, 25-о издание на 15 декември.
Първата серия великолепни коледни концерти беше излъчена на живо през 1995 г. През 2019-а – както всяка година, програма „Христо Ботев“ на БНР ще предложи на българските слушатели уникалната възможност да станат част от неизменната традиция. А тя е вече добре известна: в последната неделя преди светлия християнски празник около дузина страни-членки на EBU предлагат нови едночасови концертни програми с класическа музика, свързана с Коледа. Диапазонът на репертоара е огромен – от грегорианско пеене и традиционни коледни хитове до барокова сакрална музика и съвременни творби. Ключов момент в Специалния ден е това, че концертите се провеждат на живо пред публика в концертни зали или големи студиа на съответните радиостанции. Понякога зрителите присъстват на традиционна коледна церемония, случва се дори да пеят заедно с изпълнителите.
Тази година участват 15 радиостанции: от Австрия, България, Великобритания, Германия (с 3 представители – Баварското радио с концерт от Мюнхен, Югозападното радио с хоров концерт от Щутгарт и Централното немско радио (MDR) с органов концерт от катедралата в Мерзебург), Дания, Естония, Исландия, Испания, Латвия, Полша, Словения, Финландия и Швеция. Концертите ще се излъчват директно в повече от 20 европейски държави, както и в Австралия, Нова Зеландия и САЩ.
От 11.00 до 12.00 часа – Коледен ден с Аделина Александрова
На 15 декември ще се включим в Коледния ден точно в 11.00 часа, за да излъчим заедно с всички страни-членки на Еврорадио българския принос към деня – концерта на Смесения хор на БНР с диригент Любомира Александрова. В програмата: български и руски православни песнопения и авторски творби на Добри Христов, Александър Танев, Стефан Драгостинов, Александър Текелиев, Николай Стойков, Йордан Гошев, Кирил Попов.
От 14.00 до 18.00 часа – Коледен ден с Цветана Тончева
Първото включване в неделния следобед е от катедралата „Свети Павел“ в естонския град Тарту. Програмата на камерния ансамбъл „Трискеле“, специализиран в изпълнения на фолклор и старинна музика, включва естонски фолклорни химни и мелодии от най-ранната балтийска колекция ръкописи, съставена от органиста Густав Сван през 1774 г. В своите вокални полифонични версии на тези старинни песнопения петимата членове на ансамбъл „Трискеле“ използват съпровод на средновековна лютня, флейти, барабани, както и традиционни естонски инструменти като цитра и мандола.
Следва Хелзинки – финландският концерт винаги започва точно в 15.05 българско време в катедралата Калио. Тази година там ще свири ансамбълът Barocco Boreale („Северен барок“). Солистка ще бъде Ану Комси – сопран. В програмата: музика от Георг Фридрих Хендел и традиционни финландски коледни песни.
Следващото ни включване започва точно в 17.00 часа, с камерен концерт от Студио 1 на Латвийското национално радио в Рига. Младата певица Беате Звиедре ще изпълни традиционни коледни мелодии от Англия, Франция, Германия, Дания и Латвия в съпровод на арфа, саксофон и ударни.
От 21.00 до 22.30 часа – Коледен ден с Даниела Найденова
Точно в 21.05 започва концертът, предложен от Полското национално радио. Това е заключителната вечер на Коледния фестивал „Actus Humanus“, който се провежда в Гданск от 11 до 15 декември. Коледна меса на Михаел Преториус ще прозвучи в изпълнение на световноизвестните хор и оркестър Gabrieli Consort and Players с диригент Пол МакКрийш.
Коледният ден на вълните на програма „Христо Ботев“ ще завърши в 22.30 часа, но концертите, които няма да прозвучат на живо на 15 декември, ще бъдат излъчени в „Неделния следобед“ и „Музикалните вечери“ на 22, 23 и 24 декември.
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg