Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли нужда от мащабна съдебна реформа в България

БНР Новини
Анелия Торошанова, Антон Станков, Момяна Гунева и Любомир Новиков
Снимка: Росица Михова

Венецианската комисия призова България да извърши мащабна съдебна реформа, с която да премахне недосегаемостта на главния си прокурор. Българският проблем не може да бъде решен с едно-единствено изменение в закона, а изисква систематични политически усилия, включително от големи промени в структурата на самия Висш съдебен съвет.

Министърът на правосъдието Данаил Кирилов направи предложения за промени в Закона за съдебната власт, които засягат главния прокурор, председателите на ВКС и ВАС („тримата големи”). Предложи още  разследването за умишлено престъпление от общ характер срещу „тримата големи“ в съдебната власт да започва по предложение на поне трима членове на съответната колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) или на министъра на правосъдието, а пленумът да му дава разрешение с поне 17 гласа „за”.

Необходимостта от въвеждането на процедура за разследване на главния прокурор беше констатирана още през 2009 г. от Европейския съд по правата на човека по делото "Колеви срещу България", образувано по жалба на бившия върховен прокурор Николай Колев, а след убийството му през 2002 г. – продължено от неговите роднини. Тогава съдът в Страсбург констатира, че йерархичната структура на държавното обвинение, на върха на която стои главният прокурор, който има власт над всички прокурори, на практика не позволява той да бъде разследван дори да има съмнения, че е извършил тежко престъпление.

За тези десет години защо не успяхме и не успяваме да отговорим на препоръките и изискванията на Венецианската комисия? Защо темата влезе в дневния ред на правителството едва след като въпросът беше поставен от Европейската комисия?

Не са необходими промени в Конституцията, за да се създаде нова длъжност в съдебната система, която да надзирава главния прокурор, но този въпрос трябва да се обмисли внимателно и да се приемат промените след сериозна дискусия, смята юристът Христиан Митев, заместник-председател на правната комисия в 44-тото Народно събрание.

Тъй като въпросът с новата длъжност е освен юридически, така и политически – засега от парламентарната опозиция се въздържат от мнения. 

Крум Зарков от БСП смята, че решението трябва да е решение на БСП, но след сериозни консултации с конституционалисти. От ДПС ще поставят този въпрос на политическо събиране на партията през уикенда и засега също не дават точни отговори.

Александър Ненков от ГЕРБ пък коментира, че проектът на Министерския съвет трябва да се обсъди и приеме, без да се налагат конституционни промени.

Ще чуете гледните точки в студиото на проф. Момяна Гунева, експрокурорът, адвокат Любомир Новиков, адвокат Антон Станков – бивш правосъден министър, и на адвокат Захари Генов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как ще се подкрепя българската общност в чужбина през новата година?

В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..

обновено на 07.01.25 в 12:09
Алис Русева

Празнична еуфория и завръщане към ежедневието

Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..

публикувано на 07.01.25 в 12:08

1007 мъртви птици: цената на новогодишните фойерверки

В днешната рубрика "Епизоди от живота" обръщаме внимание на една тревожна тенденция, свързана с празничната пиротехника, и нейното въздействие върху дивите животни. Сигналът бе подаден чрез публикация в социалните мрежи с многозначителното заглавие "За пиратките, фойерверките, празниците, хората и животните...". В навечерието на новата година екипът..

публикувано на 07.01.25 в 09:57
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51