"Когато желаех да пея за любов, тя се превръщаше в тъга. А когато исках да пея за тъга, тя се превръщаше в любов", Франц Шуберт
Венета Нейнска гостува в “Артефир“ с покана за предстоящия концерт от цикъла "Сонатите на Шуберт" на 17 декември от 19 часа в Гьоте институт - България.
Виртуозната пианистка ще изпълни едни от най-известните сонати на Франц Шуберт, както и по-малко познати, публикувани след смъртта на композитора.
Шубертовите сонати за пиано официално са 21 на брой. Те са едни от най-мелодичните и в същото време задълбочени произведения в клавирния репертоар. Заедно с ранните творби в жанра, както и с фрагментите, в цикъла "Сонатите на Шуберт" ще бъде изпълнена и фантазия "Странникът", най-трудното произведения на австрийския композитор в техническо отношение.
Преди всеки от петте рецитала Венета Нейнска ще изнесе кратка лекция за живота и творчеството на Шуберт, включваща и някои от незавършените му сонати.
Още от първите опити в сонатната форма е явно, че Шуберт е дълбоко повлиян от майсторството в жанра на своя кумир и съгражданин – Лудвиг ван Бетовен. Младият творец първоначално имитира, в последствие израства отвъд Бетовеновата сянка, а накрая изгражда своя собствен неповторим индивидуален стил. Неговата изумителна музикална природа съчетава в себе си едновременно лиричното и епичното, и както той сам определя артистичната му душевност.
Венета Нейнска разказа и за предстоящите Коледни Концерти на възглавници в София. Тя съобщи, че поради големия интерес се подготвя извънреден концерт на 15 декември, неделя от 12.30 ч. в Съюза на архитектите. Тазгодишната коледна изненада за Десетото юбилейно издание на формата ще бъдат чаровната джаз певица с прекрасен глас Марина Драгомирецкая и нейният бенд от Самуел Ефтимов – пиано, Тодор Бакърджиев – тромпет и Исак Бенбасат – ударни.
Повече за Венета Нейнска:
Венета Нейнска получава бакалавърската си степен в класа на световноизвестния пианист Джон Пери в Южнокалифорнийския университет. В последствие учи с Джоун Хавил в Лондон в Училището за музика и театър „Гилдхол“. Участва в майсторските класове на Имоджен Купър, Алексей Наседкин, Джером Лоуентал и Доминик Мерле.
В различни конкурси Венета печели многобройни награди, между които: Първа награда на Седмия конкурс за пианисти в Ларнака, Кипър; Втора награда на конкурса “Кристъфър Дюк” в Уотфърд, Първа награда за изпълнител на произведения на Бетовен в Храдец, Чехия; Трета награда на конкурса “Александър Тансман” в Лодз, Полша.
В момента Венета Нейнска е артистичен директор и вдъхновител на всички проекти на Модо България, сред които са придобилите голяма популярност Концерти на възглавници за класическа музика за семейства и цикълът камерни концерти „Мотив“.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg