"Когато желаех да пея за любов, тя се превръщаше в тъга. А когато исках да пея за тъга, тя се превръщаше в любов", Франц Шуберт
Венета Нейнска гостува в “Артефир“ с покана за предстоящия концерт от цикъла "Сонатите на Шуберт" на 17 декември от 19 часа в Гьоте институт - България.
Виртуозната пианистка ще изпълни едни от най-известните сонати на Франц Шуберт, както и по-малко познати, публикувани след смъртта на композитора.
Шубертовите сонати за пиано официално са 21 на брой. Те са едни от най-мелодичните и в същото време задълбочени произведения в клавирния репертоар. Заедно с ранните творби в жанра, както и с фрагментите, в цикъла "Сонатите на Шуберт" ще бъде изпълнена и фантазия "Странникът", най-трудното произведения на австрийския композитор в техническо отношение.
Преди всеки от петте рецитала Венета Нейнска ще изнесе кратка лекция за живота и творчеството на Шуберт, включваща и някои от незавършените му сонати.
Още от първите опити в сонатната форма е явно, че Шуберт е дълбоко повлиян от майсторството в жанра на своя кумир и съгражданин – Лудвиг ван Бетовен. Младият творец първоначално имитира, в последствие израства отвъд Бетовеновата сянка, а накрая изгражда своя собствен неповторим индивидуален стил. Неговата изумителна музикална природа съчетава в себе си едновременно лиричното и епичното, и както той сам определя артистичната му душевност.
Венета Нейнска разказа и за предстоящите Коледни Концерти на възглавници в София. Тя съобщи, че поради големия интерес се подготвя извънреден концерт на 15 декември, неделя от 12.30 ч. в Съюза на архитектите. Тазгодишната коледна изненада за Десетото юбилейно издание на формата ще бъдат чаровната джаз певица с прекрасен глас Марина Драгомирецкая и нейният бенд от Самуел Ефтимов – пиано, Тодор Бакърджиев – тромпет и Исак Бенбасат – ударни.
Повече за Венета Нейнска:
Венета Нейнска получава бакалавърската си степен в класа на световноизвестния пианист Джон Пери в Южнокалифорнийския университет. В последствие учи с Джоун Хавил в Лондон в Училището за музика и театър „Гилдхол“. Участва в майсторските класове на Имоджен Купър, Алексей Наседкин, Джером Лоуентал и Доминик Мерле.
В различни конкурси Венета печели многобройни награди, между които: Първа награда на Седмия конкурс за пианисти в Ларнака, Кипър; Втора награда на конкурса “Кристъфър Дюк” в Уотфърд, Първа награда за изпълнител на произведения на Бетовен в Храдец, Чехия; Трета награда на конкурса “Александър Тансман” в Лодз, Полша.
В момента Венета Нейнска е артистичен директор и вдъхновител на всички проекти на Модо България, сред които са придобилите голяма популярност Концерти на възглавници за класическа музика за семейства и цикълът камерни концерти „Мотив“.
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Александър и Константин Владигерови ще зарадват българската публика с своя авторски концерт "Есенни джаз скици" с Биг бенда на БНР с диригент Антони Дончев на 28 ноември от 19 часа в Първо студио на радиото. Обичаните български музиканти, които вече повече от 25 години живеят и работят във Виена, ще представят 10 свои авторски композиции от..
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg