Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Френският език е невероятен кентавър

Албена Димитрова пише романите си на френски език с български акцент

Албена Димитрова
Снимка: Божина Панайотова

През първите два дни на VII Международен литературен фестивал в София се проведе Международна конференция под мотото "Да пишеш на френски", организирана от Международната организация на франкофонията. В този колоквиум бяха обсъдени цял спектър от теми, върху които френскоезичните автори са фокусирали вниманието си, създавайки своите литературни творби. Сред тях са съвременните политически и социални въпроси, множествеността на идентичността, сексуалността и насилието. Албена Димитрова е един от чуждестранните гости на литературния фестивал. Тя гостува и на "Артефир".

Дарина Маринова и Албена Димитрова (вдясно)

Коя е Албена Димитрова

Няколко месеца преди падането на Берлинската стена Албена Димитрова заминава за Франция. Научава езика, получава икономическо образование. Работи в областта на създаването на математически модели на системните рискове в областта на масовата приватизация и корупционните механизми. Заема отговорни постове в международните отдели на престижни държавни и частни финансови институции... Но артистичната атмосфера на Париж повлиява по неподозиран начин бъдещите проекти на българката. От 2014 година Албена Димитрова изцяло се посвещава на писането на романи, театрална и танцова драматургия и киносценарии. Тя пише на френски език.

„Ще вечеряме на френски“ (Nous Dinerons en Français) е дебютният ѝ роман, публикуван от издателство Galaade през 2015 година. Романът веднага прави впечатление на критиците и публиката, номиниран е за множество награди, сред които Анаис Нин, Сезам, Гран Екол, Порт Доре (финалист), Награда на петте континента (финалист). През 2016 година с книгата си „Ще вечеряме на френски“ младата авторка печели Наградата на Европа за франкофонска литература. Романът е публикуван и на немски език в превод на Никола Денис.

Междувременно Албена Димитрова работи с трупите на Комеди Франсез и Compagnie 111/Aurélien Bory. Участва в екипа на филмите „Космонавтите“ и „Червено, твърде червено“ на Божина Панайотова (официална селекция на Биеналето в Берлин 2018 г.)

В най-скоро време предстои издаването на първия роман от тетралогията на Албена Димитрова „Лобистката“, озаглавен „Пътека с шест завоя“ (Six Virage Road). Специално за слушателите на "Артефир" на Българското национално радио авторката разкри, че в основата на сюжета ще бъде монетарната политика. Тя си поставя артистичната задача чрез похватите на художествената литература да разкрие какво е това пари. Героите на романа живеят в съвременна Франция, а времето на действието е миг преди финансовата криза от 2008 година.

Пророческият – що се отнася до спекулата – роман „Пари“ на Емил Зола, недооценен справедливо от неговите съвременници, според Албена Димитрова е своеобразен мост към нейната „монетарна“ тетралогия „Лобистката“. Очакваме българска версия или превод на романите на Албена и ѝ пожелаваме успех.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53

"Преди да забравя" предизвиква емоционалния свят на зрителя

Новият български филм "Преди да забравя" е пример за интерпретация на реалността чрез изразните средства на седмото изкуство. Той беше един от филмите в конкурсната програма на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза", вдъхновен от действителни събития. В него възрастният Стоян е с напредваща деменция и дъщеря му Илиана решава да..

публикувано на 03.10.24 в 09:15
 Проф. Светлозар Игов

Една година без проф. Светлозар Игов

Отбелязваме една тъжна година от смъртта на проф. Светлозар Игов, писател, поет, преводач, литературен критик и преподавател. Част от големия принос на проф. Игов към българския културен живот е създаването на наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана на едни от най-значимите поети и писатели у нас. На 30 септември се проведе литературното четене в..

публикувано на 03.10.24 в 08:55

Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература" в СУ "Св. Климент Охридски"

На 3 октомври от 18.00 ч. в Конферентната зала в Ректората ще се проведе Кръгла маса "Съвременна доминиканска литература". Събитието се провежда в рамките на Празниците на културата на Доминиканската република (1-6 октомври) в Българския културен център в София. Гости ще бъдат четирима изтъкнати писатели и общественици от далечната карибска..

публикувано на 02.10.24 в 17:55

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58