Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Журналисти: 30 години след промените ние сме по-малко свободни

БНР Новини
Полина Паунова, Ива Дойчинова, Силвия Великова и Георги Богданов
Снимка: Здравко Петров

Eдин невесел разговор в студиото на "Нашият ден" за състоянието на свободата на словото у нас и средата, в която журналистите практикуват професията си, с трите журналистки, които споделят голямата награда "Човек на годината" на Българския хелзинкски комитет: Полина Паунова, Генка Шикерова и Силвия Великова, както и с Георги Богданов от Национална мрежа за децата, който получи подгласна награда за разясняването на Стратегията за детето срещу атаките и тиражирането на лъжи срещу нея. 

Картината, която събеседниците нарисуваха, не дава поводи за радост, все по-малко пространство остава за упражняване на журналистическата професия. 

Полина Паунова беше отличена за разследването на "Апартаментгейт", Генка Шикерова за "Войната на трупове", а Силвия Великова за това, че разкри политическия натиск, оказван върху БНР. 

Георги Богданов получи награда заради огромните усилия, вложени от екипа на НМД в разяснителна кампания в цялата страна срещу атаките срещу Стратегията за детето от страна на крайни религиозни и ултранационалистически движения и организации. 

"Намираме се във война – алармира той, – очертава се ситуация, в която няма да имаме Стратегия за детето заради плътната мрежа от дезинформация, която доведе до истерия и до абсолютна невъзможност на хората, заинтересувани от добруването на всички деца, да си вършат работата." 

"Ситуация, в която, когато зададеш въпрос, минаваш за герой, не е нормална" – каза Генка Шикерова.

"30 години след демократичните промени ние сме по-малко свободни" – е тъжното обобщение на Силвия Великова.

"Това, което зависи от нас, е да показваме всеки път, че медиите имат значение“, каза Полина Паунова, но завърши с имената на журналистите, свалени от ефир, и с отказаното им право да практикуват професията си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15