"Пътешествието и смяната на местата влагат нов заряд в ума". Покана за пътуване започва с тази мисъл на римския философ и писател Луций Плиний Сенека само за да потвърди, че науката галопира, но жаждата за приключения си е същата от Древния Рим насам.
Ако не сте гледали в детството си първия български уестърн „Заветът на инката“, със сигурност сте омагьосани от Мачу Пикчу. Ненапразно завладяващият архитектурен комплекс от 15-и век е в списъка на седемте чудеса на света и в съкровищницата на ЮНЕСКО. В „Покана за пътуване“ няма да разкрием тайната за златното имане на инките, а факта, че във Варна живее наследник на последния крал на гордия и предприемчив народ. Доказателство, че това е истина, се крие дори в името му – Юпанки. Потомците на владетелския род задължително го вплитат сред испанските названия, наложени от конкистадорите. Хуан Естебан Юпанки Вильялобос от 10 години е женен за варненката Таня Костадинова.
Той е участвал Първия Международен форум на местните индианисти, индиански интелектуалци и изследователи на индианските народи и племена и е избран за генерален секретар на Общността за района на Андите. Член е и на световната мрежа на испаноговорящите поети и писатели. Издал е 10 книги, но и три научни труда, защото се радва на солидна академична кариера.
Не можех да не попитам потомъка на инкските владетели за начина за записване и предаване на информация чрез различни по дължина и текстура шнурове – кипу. На езика на инките – кечуа кипу означава възел. Оказа се, че така са предавали не само цифри и сметки, както са мислели испанските завоеватели, ами исторически сведения и дори приказки. Времето никога не стига. Затова се уговорихме с Хуан Естебан Юпанки Вильялобос и съпругата му Таня да продължим разговора, като наблегнем на легендите и истината за златото на инките.
Знаете ли къде е река Осум? А откъде идват винарите белограгяни, понечили да съсипят платното на Биляна, която го бели на Охридските извори. Отговорът – от директора на програма "Христо Ботев" Кирил Калев, който беше в Берат. От 2008 година албанският град е вписан в съкровищницата на ЮНЕСКО и силно напомня Велико Търново. До 17-и век обаче се е наричал Белград, а реката, която тече под прочутия мост Горица, продължава да се казва Осъм.
В местните православни храмове прекрасни изображения пазят спомена за великото дело на Светите Седмочисленици, посяли семето на Христовото учение сред народа чрез живо слово вред по българското землище. Тук са запазени гробът на Свети Йоан Владимир и мощи на българските просветители, учениците на Кирил и Методий – Свети Горазд и Свети Ангеларий.
Кирил Калев разкрива тайните на българските църкви в Албания. Точно това е била темата за магистратурата на певеца Васко Василев-Базилио. На прага на 50-те си години изпълнителят, на когото Емил Димитров лично подари песента „Ако си дал“, реши да учи богословие и го завърши с отличие. Духовните пътеки го отведоха в Светите земи, където Васко имаше късмета не просто да стане хаджия, ами да остане два месеца там. И да преживее чудо на вярата.
А какви са впечатленията на Базилио от държавата Израел и хората там, ще научим след Нова година.
Снимките в галерията са на Елена Филипчева, Хуан Естебан Юпанки Вильялобос, Васко Василев-Базилио, www.dromomania.bg
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg