Идват 20-те години на 21-ви век, правим равносметки, разсъждаваме как технологиите промениха живота ни, какво оставихме зад себе си, колко се промени консумирането на информация, на изкуство и музика.
В такъв момент от годината "Нашият ден" и Мария Мира Христова ви срещат с Емил Вълев – един от космополитните творци на артсцената ни.
Вълев е художник, музикант, създател на "Виолетов генерал" – група, която спокойно можем да определим като култова. В началото на 90-те "Виолетов генерал", наред с "Нова генерация" и "Кале", дефинираха понятието ъндърграунд, за което като че ли имаше една по-възприемчива и чувствителна публика.
30 години по-късно музиката на "Виолетов генерал" е съхранила подривната си сила и днес, когато сме заобиколени с информация, виждаме колко адекватни за 90-те бяха "Виолетов генерал" и колко съвременно звучат днес.
Да се надяваме и че публиката полека си връща вкуса към мрачното, тъмно, но заредено с хуманизъм лъчение на музиката на Емил Вълев, така както си върна желанието за слушане на винил и отказа да го остави в миналото.
Чуйте разговора с Емил Вълев, който споделя, че готви самостоятелен албум, нов материал с "Виолетов генерал", както и съвместен проект с Елена Коломбини, италианска DJ, на винил.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg