Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дефиниране на реалността с Виктор Божинов

Снимка: БГНЕС

Постановъчните реалности в българското филмово производство беше темата на майсторския клас на режисьора, сценарист и продуцент Виктор Божинов. В рамките на два часа той представи пред публиката своята гледна точка за жанра „българско кино“. Майсторският клас всъщност беше дискусия, а постановъчните реалности се оказаха колкото възможни, толкова и невъзможни.

Виктор Божинов открои две основни неща: въпроса, който всеки, захванал се да прави кино, трябва да си зададе, а именно – за кого го прави и първия принцип, който трябва да следва –  правилното дефиниране на реалността. Какво се случва обаче, ако въпросната реалност не му е по вкуса? От този въпрос започва разговорът в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трябва да изграждаме у децата навика да мислят за света и за това, което се случва наоколо

Поводът да се срещна с психолога Слави Стоев беше неговата детска книга "Тихата гора", която спечели националната награда "Бисерче вълшебно" в категорията "Мечтатели" за деца между 11 и 13 години. Това е особено ценна и специална награда, защото за нея гласуват децата. И именно те са избрали една книга, посветена на глухите деца и приятелството,..

обновено на 29.07.25 в 17:16

Асоциация на българската събитийна индустрия ще работи за българската култура

Наскоро бе учредена Асоциацията на българската събитийна индустрия (АБСИ) – нова професионална организация, обединяваща водещите клубове, промоутъри и организатори на концерти, музикални и културни събития в страната. Създаването на АБСИ е първата стъпка към устойчиво професионално обединение, което да отстоява интересите на един от най-динамичните и..

публикувано на 29.07.25 в 16:15
Сцена от „Риголето“ на Държавна опера Варна на открита сцена в „Двореца“ - Балчик

Вече 10 години сцена "Двореца" е марка

Всичко започва от една смела идея на директора на ДКИ КЦ "Двореца" в Балчик Жени Михайлова, споделена с директора на Държавна опера Варна Даниела Димова. Двете заедно обхождат различни потайности на красивите градини на румънската кралица Мария, докато избират място за открита сцена под небето и накрая го намират– в непосредствена близост до Двореца..

публикувано на 29.07.25 в 15:10

Обикаляме света с билет за кино с "Кино за пътешественици"

Първата половина на август отново ще предложи пътешествия до различни места по света, благодарение на традиционната панорама "Кино за пътешественици". Ще се прожектират филми, които ще заведат публиката до интересни и непознати места на Земята. Форумът ще представи 20 заглавия, с които зрителите ще пътуват без да се налага да си купуват..

публикувано на 29.07.25 в 14:20

Асоциация на българските културни сдружения в чужбина се учредява в София

На 29 юли в сградата на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) ще се състои учредителното събрание на Асоциация на българските културни сдружения в чужбина. Идеята е българските културни организации извън България   да консолидират общата енергия на духовен обмен. Според учредителите, всяка организация и отделен творец са културни..

публикувано на 29.07.25 в 12:40