Огледало, четка, бюро… изброяването на предмети може да бъде дълго, но се оказва ненужно. Не те са важни, а онова, което се крие зад тях. Вещите в къщата на човек са неговата втора кожа. Това как изгледа домът му, говори за това как изглежда самият той в действителност. На това мнение е фотографката Вера Гоцева. А вещите, за които говори, са емоционално натоварени и побират в себе си историята и страховете на хора с хранителни разстройства. Детайлите от домовете им могат да бъдат открити в галерия Credo Bonum. Там от няколко дни се намира „100 грама нежност“ – социалният фотографски проект на Вера Гоцева и фондация „Живот на килограм“. Съвместният ѝ проект с терапевтите от фондацията може да бъде разгледан до 2 февруари.
В този проект, който Вера разработва още от 2018 година, визуалното изрича неизречимото за човека. Той не разисква темата за апетита на хората, а разкрива за какво е гладна душата им. Когато се говори за хранително разстройство, никога не става дума за храната като такава. Винаги става дума за това защо тя се използва като инструмент за запълване на празнините, които зеят у човека. Много често още от ранна детска възраст.
Целта на „100 грама нежност“ е да накара хората да се замислят за отношението си към храната. Да започнат да говорят за проблемите си с нея. Оказва се, че темата за хранителните разстройства се е превърнала в тема табу, споделя Вера Гоцева.
В звуковия файл фотографката разказва за какво гладуват душите на хората, страдащи от този проблем, и защо говоренето за него се явява като терапия за тях.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg